Ekinezya özütü içeren PLGA nanofiber yara örtüsü tasarımı ve in vitro karakterizasyonu
PLGA nanofiber wound dressing design with echinacea purpurea extract and in vitro characterization
- Tez No: 842211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE MALBORA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde yaraların, etkin ve hızlı tedavileri üzerinde birçok çalışma yapılmaktadır. Yara tedavilerinde en çok tercih edilen yöntemlerin başında ise yara örtüleri yer almaktadır. Elektro-eğirme yöntemiyle üretilen nanofiber yara örtüleri, yara iyileşme sürecinin tüm gereksinimlerini karşılayamayan geleneksel yara bandajlarına kıyasla potansiyel olarak iyileşme için oldukça uygun bir ortam sağlamaktadır. Bu çalışmada yara örtüsü olarak kullanılması amacıyla, elektro-eğirme yöntemiyle ekinezya özütü içeren gümüş nanopartikül katkılı PLGA nanofiberler üretilmiştir. Üretilen yara örtülerinin özelliklerini karşılaştırmak için saf PLGA, gümüş nanopartikül katkılı PLGA (AgNP/PLGA) ve %1, %2 ve %3 oranında ekinezya özütü içeren gümüş nanopartiküllü PLGA (Ek-AgNP/PLGA) nanofiberler üretilmiştir. Üretilen nanofiberlerin fiber yapıları SEM görüntüleri alınarak değerlendirilmiş, FTIR ve XRD analizi ile kimyasal yapıları incelenmiştir. Antibakteriyel aktivite testi ile üretilen nanofiberlerin antibakteriyel özellikte olduğu teyit edilmiştir. Malzeme içerisine eklenen ekinezya özütünün antioksidan kapasitesi DPPH yöntemi ile belirlenmiştir. Üretilen nanofiberlerin yarada uygulanabilirliği, in vitro ortamda yara çizik modeli oluşturularak denenmiştir ve %1 Ek-AgNP/PLGA nanofiber yara örtüsünün diğer gruplara göre daha hızlı yara kapanması gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak ekinezya özütü içeren gümüş nanopartiküllü nanofiber yara örtülerinin yara iyileştirme çalışmalarında kullanılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, many studies are carried out on effective and rapid treatments of wounds. One of the most preferred methods in wound treatments is wound dressings. Nanofiber wound dressings produced by electro-spinning method potentially provide a very suitable environment for healing compared to traditional wound bandages that cannot meet all the requirements of the wound healing process. In this study, silver nanoparticle doped PLGA nanofibers containing echinacea extract were produced by electro-spinning method for use as wound dressings. To compare the properties of the produced wound dressings, pure PLGA, silver nanoparticle doped PLGA (AgNP/PLGA) and silver nanoparticle doped PLGA (Ek-AgNP/PLGA) nanofibers containing 1%, 2% and 3% echinacea extract were produced. The fiber structures of the produced nanofibers were evaluated by taking SEM images and their chemical structures were examined by FTIR and XRD analysis. Antibacterial activity test confirmed that the nanofibers produced have antibacterial properties. The antioxidant capacity of echinacea extract added into the material was determined by DPPH method. The applicability of the produced nanofibers in the wound was tested by creating a wound scratch model in vitro and it was determined that 1% Ek-AgNP/PLGA nanofiber wound dressing showed faster wound closure than the other groups. As a result, it was predicted that nanofiber wound dressings with silver nanoparticles containing echinacea extract could be used in wound healing studies.