İrritabl bağırsak sendromlu hastaların vücut kitle indeksi, HOMA-ır ile yaşam kalitesi arasında korelasyon değerlendirmesi
Patients with irritable bowel syndromecorrelation assessment between body mass index, HOMA-ir and quality of life
  1. Tez No: 842212
  2. Yazar: BURCU SALLAREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen çeşitli semptomlarla kendini gösterir. Hastaların belirtileri ve şiddeti farklılık gösterebilir, bu nedenle teşhis ve tedavide dikkatli bir yaklaşım gereklidir. Bu çalışmanın amacı IBS hastalarının vücut kitle indeksi (VKİ) ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji kliniğinde 12.12.2019 tarihinden 12.12.2023 tarihine kadar gelen IBS tanısı konmuş olan toplam 115 hastanın demografik bilgileri, yaş, cinsiyet, antropometrik ölçümleri (boy, kilo) ve kan test sonuçları (açlık kan şekeri, insülin) elektronik sağlık kayıtlarından elde edilmiştir. Yaşam kalitesi değerlendirmesi için Dünya Sağlık Örgütü Kısa Form Yaşam Kalitesi Ölçeği (WHOQOL-BREF) kullanılmıştır. Elde edilen veriler, istatistiksel analizler için uygun programlar kullanılarak incelenmiştir. Pearson korelasyon analizi ile VKİ ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Ayrıca, cinsiyet ve yaşa göre HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance) değeri arasındaki farklar Student's t testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Irritable Bowel Syndrome (IBS) presents itself with various symptoms that can negatively impact the quality of life. The symptoms and severity can vary among patients, hence a careful approach is necessary for diagnosis and treatment. The aim of this study is to investigate the relationship between body mass index (BMI) and the quality of life in IBS patients. Materials and Methods: Demographic information, age, gender, anthropometric measurements (height, weight), and blood test results (fasting blood sugar, insulin) of a total of 115 patients diagnosed with IBS between 12.12.2019 and 12.12.2023 at the Bağcılar Training and Research Hospital Gastroenterology Outpatient Clinic were obtained from electronic health records. The World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form (WHOQOL-BREF) was used for the assessment of quality of life. The obtained data were analyzed using appropriate programs for statistical analysis. The relationship between BMI and quality of life was evaluated using Pearson correlation analysis. Additionally, differences in HOMA-IR (Homeostasis Model Assessment of Insulin Resistance) values by gender and age were assessed using Student's t-test.