İstanbul'da bir sivil toplum kuruluşuna beslenme danışmanlığı için başvuran Suriyeli göçmen kadınlarda ana-çocuk sağlığı ve beslenmeyle ilgili özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of mother-child health and nutritional characteristics of Syrian migrant women applying to a non-governmental organization in Istanbul for nutritional counseling
- Tez No: 842244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık açısından dezavantajlı bir grup olan ve bir sivil toplum kuruluşuna beslenme danışmanlığı almak üzere başvuran 18 yaş üzeri ve evli Suriyeli göçmen kadınların temel gıdalara erişim düzeylerinin, beslenme ile ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının saptanması ve ana-çocuk sağlığıyla ilgili bazı özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, İstanbul ilinde, bir sivil toplum kuruluşuna kayıtlı 173 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada örneklem seçilmemiş, beslenme danışmanlığı için başvuran 18 yaş üzeri, evli ve çalışmaya katılmayı kabul eden Suriyeli, kadınlar dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Ocak-Haziran 2022 tarihlerinde araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde dağılımları, gruplar arası karşılaştırmalarda ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 30,9±7,9, olup %38,2'si ilkokul mezunudur. Kadınların %34,7'si ilk gebeliğini 18 yaşından önce yaşamıştır ve %74,5'inin son iki gebeliği arasındaki süre 24 aydan kısadır. Ortalama çocuk sayısı 3,4±1,8'dir. Katılımcıların %64,2'si gebeliği önleyici herhangi bir yöntem kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the access levels of basic foods, the knowledge, attitudes and behaviors of mothers about nutrition and to reveal some characteristics related to mother-child health among the migrant women who live in Türkiye. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with 173 participants registered with a non-governmental organization. Syrian women who applied for nutritional counseling, over the age of 18 and married were included. The data of the research were collected using a questionnaire prepared by the researcher between January-June 2022. Number and percentage distributions were used in the evaluation of the data, and the chi-square test was used for comparisons between groups. Results: 34,7% of participants had their first pregnancy before the age of 18, and the interval between their last two pregnancies was less than 24 months for 74.5%. The average number of living children is 3.4±1.8. 64.2% of women use a contraceptive method.