Investigation in production, isolation, partial purification, and some antioxidant-cytotoxic properties of phycocyanin
Fikosiyaninin üretimi, izolasyonu, kısmi saflaştırılması ve bazı antioksidan-sitotoksik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 842245
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE ÖZTÜRK ÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında Arthrospira platensis-M2'den maksimum fikosiyanin (C-PC) eldesi için üretim koşullarının optimizasyonu amacıyla miksotrofik ve heterotrofik kültivasyonlarda; karbon kaynağı (ham/teknik gliserol) ve azot kaynağı (üre/sodyum nitrat) incelenmiştir. C-PC optimum üretim koşulları 1mM ham gliserolde miksotrofik kültivasyonda 15. günde 3,75±0,12 mg/g olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda total protein, karbohidrat, lipid ve karotenoid, klorofil a ve b, total fenolik, flavonoid ve tanen, lipid peroksidasyon, pirüvat ve prolin gibi biyoaktif bileşenler de incelenmiştir. Ardından C-PC ekstraksiyonunun optimizasyonu için yaş, liyofilize, etüvde kurutulmuş ve donmuş örneklerin ultrasaf su/tamponla 4 farklı derişimdeki örneklerinde; mixer mill, dondurma-çözme, homojenizasyon ve ultrason destekli ekstraksiyon (UDE) uygulandı. C-PC ekstraksiyon koşulları, yüzde 5 ultrasaf su örneğinin basit ve çevre dostu olan UDE'da 80 kHz'de 30 dk olarak belirlendi. Devamında, amonyum sülfat (AS), organik çözgen ve polietilenglikol çöktürme yöntemleri uygulandı. En iyi sonuç yüzde 50 doygunlukta AS çöktürme olarak belirlendi. Örnek DEAE-Sepharose kolon kromatografisine uygulandıktan sonra toplanan en iyi fraksiyonlar birleştirilerek ultrafiltrattan geçirildi. Kısmi saflaştırma işlemlerinin sonunda 2,3 reaktif saflıkta C-PC elde edildi. Ardından antioksidan (DPPH., HO., NO., ABTS.+, O2.-, toplam indirgeme gücü, FRAP ve metal şelatlama) ve sitotoksik (OE-33 ve HeLa kanser hücre hatları) özellikleri belirlendi. Ayrıca C-PC nin UV-Vis spektrum, FT-IR, ve TGA karakterizasyonları gerçekleştirildi. Sonuçlara göre ham gliserol varlığında ekonomik üretimiyle kısmi saflaştırılmış C-PC'nin, çeşitli endüstriyel alanda kullanım potansiyelinde katma değerli biyoaktif bir ürün olarak değerlendirilebileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in mixotrophic and heterotrophic cultivations to optimize the production conditions to obtain maximum phycocyanin (C-PC) from Arthrospira platensis-M2; carbon (crude/technical glycerol) and nitrogen (urea/sodium nitrate) sources were examined. C-PC optimum production conditions were determined on the 15th day in mixotrophic cultivation (1mM crude glycerol) as 3.75±0.12mg/g. Bioactive components like total protein, carbohydrate, lipid and carotenoid, chlorophyll-a/b, total phenolic, flavonoid and tannin, lipid peroxidation, pyruvate, and proline were also examined under optimum conditions. Then, to optimize C-PC extraction, wet, lyophilized, oven-dried, and frozen samples were mixed with ultrapure water/buffer at 4-different concentrations; and mixer mill, freeze-thaw, homogenization, and ultrasound-assisted extraction (UAE) were applied. C-PC extraction conditions were determined as 30 minutes at 80kHz in the simple and environmentally/friendly UAE of a 5 percent ultrapure water sample. Subsequently, ammonium sulfate (AS), organic solvent, and polyethylene glycol precipitation methods were applied. The best result was determined as AS precipitation at 50 percent saturation. After the sample was applied to DEAE-Sepharose column chromatography, the best fractions collected were combined and passed through the ultrafiltrate. Thus, C-PC with 2.3 reagent purity was obtained. Then, antioxidant (DPPH., HO., NO., ABTS.+, O2.-, total reducing power, FRAP, and metal chelation) and cytotoxic (OE-33 and HeLa cancer cell lines) properties were determined. Additionally, UV-Vis spectrum, FT-IR, and TGA characterizations of C-PC were performed. To the results, it appears that partially purified C-PC, with its economical production in the presence of crude glycerol, can be considered a value-added bioactive product with potential for use in various industrial fields.