Acil serviste çalışan hekimlerin adli olaylar karşısındaki bilgi ve becerilerinin belirlenmesi
Determicases and to provide data for training on this subjectne the approach of physician working in emergency services to forensic
- Tez No: 452436
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ BOZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, İlk ve Acil Yardım, Forensic Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Adli vakalar, acil serviste hasta bakımının önemli bir parçasıdır. Çalışmamızda acil servislerde çalışan hekimlerin adli olgulara yaklaşımını belirlemeyi ve bu konudaki eğitimleri için veri sağlamayı amaçladık. Çalışmamız ülke genelinde, acil servislerinde çalışan hekimler ile 10.06.2016-15.08.2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Hekimlerin adli vakalarda bilgi düzeyi ölçmek amacıyla, anket tarzında, vakaları da içeren nitelikte değerlendirme yapıldı. Çalışmamızda 496 hekim katıldı. Hekimlerin yaş ortalaması 36,7±5,8 yıl olup, %65,9) erkekti. Hekimlerin %9,9'u pratisyen hekim, %13,7 asistan hekim, %51,2'si uzman hekim ve %25,2'si akademisyendi. Hekimleri %4,8'i 2 yıldan kısa süre, %3,5'i 2-4 yıl arası ve %91,7'si 4 yıldan uzun süredir hekimlik yapmaktaydı. Hekimlerin %39,9'u adli tıp ile ilgili seminere katılmış iken, 298'i (%60,1) herhangi bir adli tıp ile ilgili olarak seminere katılmamıştı. Hekimlerine basit tıbbı müdahale (BTM) ilgili yönlendirilen toplam 74 soruya doğru yanıt verme oranı ortalaması %85,6±11,1, hayati risk ile ilgili soruya doğru yanıt verme ortalaması %70,3±9,3 ve tüm sorulara doğru yanıt verme ortalaması %78,0±7,7 olarak saptandı. BTM, hayati tehlike ve genel toplamda bilgi düzeyi ve yaş arasında pozitif yönlü korelasyon saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Judicial cases are an important part of emergency patient care. In our study, we aimed to determine the approach of physician working in emergency services to forensic cases and to provide data for training on this subject. Our study was carried out between 10.06.2016-15.08.2016 with the physicians working in the emergency services in the country. In order to measure the level of knowledge of physicioans in judicial cases, qualitative evaluation including questionnaires and cases were conducted. 496 physicians participated in the study. The average age of physicians was 36.7 ± 5.8 years, 65.9%were male. 9.9%of the physicians were general practitioners, 13.7%were assistants, 51,2%were specialist doctors and 25.2 %were academicians. 3,4%of physicians had medical profession less than two years, 3,5%had between 2-4 years and 91.7%had longer than four years. While 39.9%of physicians participated in the seminar on forensic medicine, 298 (60.1%) of them did not attend any seminar regarding forensics. The correct answer rates average of 74 questions asked to doctors about simple medical intervention was 85.6 ± 11.1%. Average of correct responding to questions about life-threatening was 70.3 ± 9.3%and the average of correct responding to all questions was detected as 78.0 ± 7.7%. In simple medical intervention, life-therating and grand total, a positive correlation was found between the level of knowledge and age (p 0.05).