İdiopatik granülomatöz mastit tanılı hastalarda oral steroid ve ultrason eşliğinde intralezyoner steroid uygulamalarının tedavi etkinliğinin Superb Mikrovasküler Görüntüleme (SMG) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the treatment effectiveness of oral steroid and ultrasound-guided intralesional steroid applications in patients diagnosed with idiopathic granulomatous mastitis using Superb Microvascular Imaging (SMI)
- Tez No: 842253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KAYADİBİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada; idiopatik granülomatöz mastit (İGM) olgularında tedavide oral ve intralezyoner steroid enjeksiyonunun etkinliğini klinik, ultrasonografi (US) ve superb mikrovasküler görüntüleme (SMG) bulgularıyla karşılaştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Eylül 2021-Aralık 2022 yılları arasında polikliniğimize başvuran yeni İGM tanısı almış 53 hasta dahil edildi. 26 hastaya (2 hasta çalışmadan çıkarıldı, 24 lezyon) oral steroid tedavisi, 27 hastaya (2 hastada bilateral tutulum mevcuttu, 29 lezyon) ise US eşliğinde intralezyoner steroid tedavisi uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi bitimi 1. ay olmak üzere klinik olarak ele gelen sertlik alanı (Tedaviye yanıtsızlık: stabil veya progresyon; Parsiyel yanıt: %50 küçülme; Tam yanıt: %100 küçülme) değerlendirildi. US (boyut, cilt kalınlığı, fistül, apse) ve SMG vasküler indeks (SMGvi) ölçümü alındı. 6. aydaki nüks ve yan etki oranları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmada oral steroid ve intralezyoner steroid tedavisi etkinliklerinde hem radyolojik (p:0,839) hem de klinik olarak (p:0,550) istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to compare the efficacy of oral and intralesional steroid injection in the treatment of IGM cases with clinical, US and SMI findings in this study. Materials and Methods: Our study included 53 patients with newly diagnosed IGM who applied to our outpatient clinic between September 2021 and December 2022. Oral steroid therapy was administered to 26 patients (2 patients were excluded from the study, 24 lesions) and intralesional steroid therapy was administered to 27 patients (bilateral involvement was present in 2 patients, 29 lesions). Before and after treatment the area of clinically palpable stiffness (Unresponsive to treatment: stable or progression; Partial response: 50% reduction; Complete response: 100% reduction) was evaluated at 1 month, US (size, skin thickness) and SMIvi were measured. Recurrence and side-effect rates at 6 months were compared. Results: In the study, no statistically significant difference was found in the efficacy of oral steroid and intralesional steroid treatment, both radiologically (p:0.839) and clinically (p:0.550).