Acil Serviste ileus hastalarında, intraabdominal basınç ölçümünde 'Kron Tekniği' ve 'Compass Manometre'nin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of 'Cron Technique' and 'Compass Manometer' in measuring intraabdominal pressure in ileus patients in Emergency Department
  1. Tez No: 842325
  2. Yazar: MERVE UNUTMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞDAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Genel Cerrahi, Emergency Medicine, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Giriş ve Amaç: İntraabdominal basınç artışı fizyolojik veya ileus dahil patolojik birçok nedenle olabilir. Basınç artışının devamlılık ve süreklilik göstermesiyle intraabdominal hipertansiyon, organ disfonksiyonlarının eklenmesiyle abdominal kompartman sendromu oluşur. Ciddi morbidite ve mortaliteye yol açan abdominal kompartman sendromu, erken tanı ve doğru tedavi yönetimleriyle tedavi edilebilir bir durumdur. Bu nedenle riskli hastalarda intraabdominal basınç ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Birçok basınç ölçüm tekniği denenmişse de, Kron tekniği günümüzde intraabdominal basınç ölçümünde altın standart yöntemdir. Ancak uzun uygulama zamanı, fazla ekipman ihtiyacı ve pratik olmaması nedeniyle başka yöntem arayışları devam etmektedir. Bu nedenlerle, acil serviste intraabdominal basınç ölçümünde başarılı olabilecek, daha hızlı ve kolay uygulanabilir bir yöntem araştırma ihtiyacı hissettik. Çalışmamızda, daha çok lomber ponksiyon sırasında beyin omurilik sıvısı basınç ölçümünde kullanılan, dijital bir transduser olan“Compass Manometre”yle yapacağımız ölçümleri, altın standart olan“Kron Tekniği”ölçümleriyle karşılaştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ekim 2022 – Şubat 2023 tarihleri arasında 3. basamak bir acil servise başvuran, ileus tanısı alan hastalarda yapıldı. Çalışma deneysel, tek merkezli, prospektif, tek kör, yöntem karşılaştırması olarak planlandı. İleus tanısı alan hastanın çalışmaya uygunluğu belirlendikten ve hastadan çalışma onayı alındıktan sonra transüretral foley sonda uygulandı. Önce“Kron Tekniği”sonra“Compass Manometre”yle basınçlar ölçüldü. Ölçümler, istatistiksel analiz için kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 30 hasta dahil edildi. Kron tekniği ve Compass Manometreyle yapılan İAB ölçümlerinin median değerleri sırası ile 9-8.46 mmHg ve benzerdi.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: The increse in intra-abdominal pressure may be due to many physiological or patological reasons including ileus. If this increase continues and becomes sustained, it leads to intra-abdominal hypertension, which involves progressive dysfunction of organs and systems, abdominal compartment syndrome. Abdominal compartment syndrome, which results in severe morbidity and has an approximate mortality rate of 35%, is a treatable clinical condition with early diagnosis and proper treatment management. Therefore, it is necessary to identify high-risk patients and measure intra-abdominal pressure. Although several pressure measurement techniques have been attempted, the intravesical pressure measurement technique described by Kron is currently considered the gold standard for measuring intraabdominal pressure. However, due to its long application time, excessive equipment requirement, and impracticality, there is ongoing search for alternative methods. Thus, there is a need to investigate a more efficient, faster, and easily applicable method for measuring intra-abdominal pressure in the emergency department. In our study, we planned to compare the measurements obtained using a digital transducer called“Compass Manometer,”mainly used for measuring cerebrospinal fluid pressure during lumbar puncture, with the measurements obtained using the gold standard“Kron Technique.”Material and Method: The study was conducted between October 2022 and February 2023 on patients diagnosed with ileus who presented to a tertiary emergency department. The study was designed as an experimental, single-center, prospective, single-blind, method comparison study. After determining the eligibility of the patient diagnosed with ileus and obtaining informed consent, a transurethral Foley catheter was applied. Intra-abdominal pressure measurements were performed using the“Kron Technique”and the“Compass Manometer”consecutively. The measurements were recorded for statistical analysis. Results: Thirty patients were included in the study.