Anatomi tabanlı koklear implant fitting ile geleneksel koklear implant fitting sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of anatomy based cochlear implant fitting and traditional cochlear implant fitting results
  1. Tez No: 842326
  2. Yazar: HÜSEYİN DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş Koklear implant cihazları, standart iç ve dış bileşenlere sahip olmasına rağmen, her insanın kokleası farklı varyasyonlara sahiptir. Bu durum, kokleanın bireysel farklılıklarını dikkate alan koklear implant fitting yöntemlerinin geliştirilmesi neden olmuştur. Otoplan® ( CAScination AG, Bern, Switzerland, Software Version 1.5.0 ) ile implantasyon sonrası bilgisayarlı tomografi görüntüleri kullanılarak, her bir elektrot kontağının kokela içindeki gerçek anatomik konumunun analizi yapılabilmektedir. Amaç Bu prospektif çalışmanın amacı, geleneksel koklear implant fitting yöntemi ile Otoplan® yazılım anatomi tabanlı fittin yönteminin sonuçlarını karşılaştırmaktır. Yöntem Konjenital ( 36 katılımcı ) ve postlingual ( 36 katılımcı ) çok ileri derecede işitme kaybı olup unilateral koklear implant uygulanmış, 72 koklear implant kullanıcısı ( 29 Erkek, 43 Kadın ) çalışmaya dâhil edildi. Otoplan® ( CAScination AG, Bern, Switzerland, Software Version 1.5.0 ) yazılım ile implantasyon sonrası elde edilen bilgisayarlı tomografi kayıtları üzerinde, her elektrot kontağının gerçek anatomik konumuna göre merkez frekansları belirlendikten sonra, MED-EL MAESTRO 9.0® yazılım ile koklear implant işlemcisi anatomi tabanlı fitting yöntemi ile programlandı. Müzikal Algı Testi ( MAT ), spectral-temporally modulate dripple test ( SMRT ), serbest alanda saf ses işitme eşikleri, konuşmayı tanıma ve konuşmayı ayırt etme testleri uygulandı. Her iki yöntem ile elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı. Bulgular Konjenital ve postlingual katılımcı grupları arasında; kokleanın çapı, genişliği, koklear kanal uzunluğu istatistiksel anlamlı farklılık olmadığı görüldü (P › 0.05). Her iki grupta: Geleneksel yöntem fitting yöntemine göre anatomi tabanlı fitting yöntem ile; MAT ve SMRT skorları, serbest alanda yapılan koklear implantlı saf ses işitme eşikleri, konuşmayı anlama, konuşmayı ayırt etme test sonuçlarından daha yüksek puan aldı ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P < 0.05). Sonuç Otoplan® ( CAScination AG, Bern, Switzerland, Software Version 1.5.0 ) software kullanılarak yapılan anatomi tabanlı fitting ile koklear implant kullanıcıları daha iyi performans gösterdiler. Anatomi tabanlı fitting, koklear implant konuşma işlemcisi fitting yöntemlerine dâhil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction Although cochlear implant devices have standardized internal and external components, each person's cochlea has unique variations. This has led to the development of cochlear implant fitting methods that take into account the individual differences of the cochlea. With Otoplan® ( CAScination AG, Bern, Switzerland, Software Version 1.5.0 ), post-implantation computed tomography (CT) images can be used to analyze the actual anatomical location of each electrode contact within the cochlea. Objective The aim of this prospective study was to compare the results of the traditional cochlear implant fitting method and the Otoplan® ( CAScination AG, Bern, Switzerland, Software Version 1.5.0 ) software anatomy-based fitting method. Method Seventy-two cochlear implant users (29 men, 43 women) with congenital (36 participants) and postlingual (36 participants) profound hearing loss and unilateral cochlear implantation were included in the study. After determining the center frequencies according to the actual anatomical location of each electrode contact on the CT records obtained after implantation with Otoplan® ( CAScination AG, Bern, Switzerland, Software Version 1.5.0 ) software, the cochlear implant processor was programmed with MED-EL MAESTRO 9.0® software using an anatomy-based fitting method. Musical Perception Test, spectral-temporally modulate dripple test ( SMRT ), free-field pure tone hearing thresholds, speech recognition and speech discrimination tests were applied. The results obtained with both methods were compared. Results There was no statistically significant difference between the congenital and postlingual participant groups in terms of cochlear diameter, width, and cochlear duct length (P > 0.05). Both groups: Musical Perception Test and SMRT scores, free-field pure tone hearing thresholds with cochlear implants, speech recognition and speech discrimination test results were significantly higher with the anatomy-based fitting method compared with the traditional fitting method (P < 0.05). Conclusion Cochlear implant users performed better with anatomy-based fitting using Otoplan® (CAScination AG, Bern, Switzerland, Software Version 1.5.0) software. Thus, anatomy-based fitting should be incorporated into cochlear implant speech processor fitting methods.