Türk otomotiv ana sanayi, gelişen araç teknolojileri (elektrikli araçlar) ve uluslararası rekabet gücü
Turkish automotive main industry, developing vehicle technologies (electric vehicles) and international competitiveness
  1. Tez No: 842362
  2. Yazar: FADİME SEMANUR ŞELTE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Otomotiv sektörü; yarattığı istihdam, teknolojik gelişmelere verdiği destekler, etkileşim içinde olduğu birçok sanayi kolu ve sağladığı katma değer ile sanayileşmiş ülkelerin lokomotifi olarak kabul edilmektedir. Bu sebeplerle otomotiv sektörü günümüzün popüler sektörleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz sanayisi içinde önemli bir yere sahip olan otomotiv sanayinin uluslararası rekabet gücüne sahip olması ekonomimizin geleceği açısından oldukça önemlidir. Tüm bu bilgiler ışığında yapılan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde otomotiv sanayi genel hatları ile ele alınmış, sanayinin tanımı, kapsamı, ekonomideki yeri vb. gibi genel bilgiler verildikten sonra geçmişten günümüze Dünya' da ve Türkiye' de otomotiv sanayinin gelişimi, elde edilen çeşitli veriler ve tablolar ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bu bölümde bütün alt başlıklarda bahsi geçen tüm araçlar içten yanmalı motorlara sahip araçlardır. İkinci bölümde gelişen araç teknolojileri (elektrikli araçlar) incelenmiştir. Elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlu araçlara kıyasla çevreye herhangi bir fosil yakıt bırakmadan ve karbon salınımı yapmadan çalışmaları sebebiyle önemlidir. Öncelikle bu bölümde elektrikli araçların gelişimi ile çeşitleri incelenmiştir. Devamında alt başlıklar halinde bu araçların bataryaları, motorları, avantaj-dezavantajları, elektrikli araç teknolojileri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde otomotiv sanayinin Türkiye'nin otomotiv sanayindeki uluslararası rekabet gücü incelenmiştir. İlk olarak rekabet kavramı ve rekabet gücünün genel tanımı yapıldıktan sonra alt başlıklar halinde rekabet gücünü belirlemeye yönelik yaklaşımlar, rekabet gücünü belirleyen ve etkileyen bazı faktörler ve rekabet gücü ölçüm yöntemi olan açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler analizi (RCA) açıklanmıştır. Son olarak Türkiye otomotiv sektörünün 2012-2022 yılları arasında açıklanmış karşılaştırmalı üstünlükler(RCA) analizi ile uluslararası rekabet gücü ölçülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector is considered the locomotive of industrialized countries due to its employment generation, support for technological advancements, interactions with numerous other industries, and the value-added it provides. For these reasons, the automotive sector holds a prominent position among today's popular industries. It is of great importance for our country's economy that the automotive industry, which holds a significant place within our industrial sector, maintains international competitiveness. Based on all this information, the study is divided into three sections. The first section provides a general overview of the automotive industry, covering its definition, scope, and its position in the economy. Additionally, it aims to explain the development of the automotive industry from past to present, both globally and in Turkey, using various data and tables. In this section, all vehicles mentioned in each subsection are vehicles equipped with internal combustion engines. The second section focuses on the evolving vehicle technologies, specifically electric vehicles. Electric vehicles are significant due to their ability to operate without leaving any fossil fuel residue or emitting carbon, unlike vehicles with internal combustion engines. Firstly, this section examines the development and types of electric vehicles. Subsequently, it delves into the batteries, motors, advantages, disadvantages, and emerging technologies in electric vehicles. The third section examines the international competitiveness of Turkey's automotive industry. It begins with a general definition of the concept of competition and competitiveness. Then, it explores various approaches to determining competitiveness, factors that determine and influence competitiveness and explains the comparative advantage analysis (RCA) as a method for measuring competitiveness. Finally, the international competitiveness of Turkey's automotive sector is attempted to be measured through a comparative advantage analysis (RCA) for the period of 2012-2022.