Temizlik kağıtları üretim sektöründe yaşam döngüsü analizi ile çevresel etkilerin belirlenmesi
Determination of environmental impacts with life cycle analysis in the tissue paper production industry
  1. Tez No: 842363
  2. Yazar: MERVE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde, çevresel faktörlerin önemi giderek artmaktadır. İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi, su kirliliği gibi çevresel sorunlar, özellikle toplumda çevre farkındalığının artmasına ve sürdürülebilirlik perspektifinde şirketleri çevreye olumlu etkileri yüksek ürün ve hizmetlere yönlendirmektedir. Bu kapsamda ise, mevcut ürün ve hizmetler ile yeni yatırımlarda yaşam döngüsü değerlendirmesi, çevresel etkilerin ortaya konulması ve azaltılmasında önemli bir araç haline gelmektedir. Bu çalışmada, günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve üretim süreci önemli çevresel etkilere sahip temizlik kağıtları üretiminin gerçekleştirildiği bir işletmede, mevcut üretim sürecinde kullanılan hammadde ve enerji kaynaklarına yönelik oluşturulan alternatif senaryolar ile çevresel etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Fonksiyonel birim olarak market raflarında tüketiciye sunulan 1 paket 32' li tuvalet kâğıdı baz alınarak hesaplanan 3 kg temizlik kâğıdı üretiminde“kapıdan kapıya”yaklaşımına göre belirlenen üretim verileri kullanılarak“SimaPro”programı aracılığıyla IMPACT 2002+ V2.11 metodu ile çevresel etki değerlendirme çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında veri temini yapılan işletmenin mevcut üretim sürecine ilave olarak 6 adet alternatif senaryo oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda enerji kaynakları kapsamında doğalgaz tüketiminin %53 azaltılarak buhar ihtiyacının konejerasyon ünitesine sahip tedarikçiden temin edilmesi, elektrik enerjisinin %100 yenilenebilir enerji kaynağı olarak rüzgâr enerji santralinden temin edilmesi ile hammadde olarak ise kraft selüloz miktarının %50 azaltılarak prosesten kaynaklanan atık kağıtların hammadde olarak kullanılmasının çevre üzerinde daha olumlu etkilere sahip olabileceği değerlendirilmiştir. Belirlenen alternatif kaynaklar ile oluşturulan senaryo 6, mevcut üretim süreci ile karşılaştırıldığında tüm çevresel etki kategorilerinde önemli oranlarda azalmalar olduğu görülmüştür. Temizlik kâğıdı üretiminin çevresel performansını iyileştirmek ve sürdürülebilir ürün üretimine katkı sağlamak amacıyla karar vericiler için hammadde olarak atık kâğıt kullanımı ve özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik temini tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the importance of environmental factors is increasing steadily. Environmental issues such as climate change, depletion of natural resources, and water pollution are raising awareness in society, especially directing companies towards products and services with a high positive impact on the environment from a sustainability perspective. In this context, the evaluation of the life cycle of existing products and services and the identification and reduction of environmental impacts are becoming crucial tools in both current offerings and new investments. In this study, environmental impacts of the production of tissue paper, which are an integral part of our daily lives and have significant environmental effects in the production process, were comparatively assessed through alternative scenarios created for the raw materials and energy sources used in the current production process in the facility. The environmental impact assessment was conducted using the“SimaPro”software and the IMPACT 2002+ V2.11 methodology, based on production data determined according to a“gate-to-gate”approach for the production of 3 kg of tissue paper, taking 1 package of 32 toilet papers as the functional unit offered to consumers on store shelves. Within the scope of the study, in addition to the data acquisition from the investigated business's current production process, six alternative scenarios were created. As a result of the study, it was evaluated that there could be more positive environmental effects by reducing natural gas consumption by 53% for energy sources and obtaining steam from a cogeneration unit supplier, obtaining 100% of the electricity from a wind energy power plant as a renewable energy source, and reducing the amount of kraft pulp by 50% and using waste papers generated from the process as raw material. Scenario 6, created with the identified alternative sources, showed significant reductions in all environmental impact categories when compared to the current production process. In order to enhance the environmental performance of tissue paper production and contribute to sustainable product manufacturing, the use of waste paper as a raw material and, in particular, the sourcing of electricity from renewable energy sources are recommended for decision-makers.