Sezaryen sonrası ağrı skorunu etkileyen faktörler
Factors affecting pain score after caeserean secti̇on
- Tez No: 842407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Sezaryen sonrası ağrı tedavisi, annenin iyileşme süreci ve anne ile bebek arasındaki erken bağın gelişimi için çok önemlidir. Şiddetli postoperatif ağrısı olan kadınların doğru belirlenmesi ve tedavisi, şiddetli ağrıyla ilişkili kalıcı etkilerin azaltılmasını sağlayabilir. Sezaryen sonrası doğum ağrısını etkileyen faktörler değerlendirilir ve özellikleri belirlenirse ağrıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için uygun müdahaleler yapılabilir ve hastaların günlük fonksiyonlarına daha hızlı ve etkin dönmesi sağlanabilir. Amaç: Sezaryen sonrası ağrı skorunu etkileyen faktörlerin araştırılması ağrı skoru yüksek grupların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler ile sezeryan sonrası ağrı skoru yüksek ve düşük grupların belirlenmesine katkıda bulunarak ağrı skoru yüksek grupların postoperatif ağrı kontrolünün daha etkin sağlanması ile eski fonksiyonlarına daha hızlı dönmeleri sağlanabilir. Materyal ve Metod: Çalışma popülasyonu Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde yatarak takip olan, sezeryan ile doğum yapmış ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan acil/elektif nedenlerle sezaryen yaılam postoperatif hastaları kapsamaktadır. Hastaların yaş, gravida, parite, BMI, doğum endikasyonu(acil/elektif) geçirilmiş sezeryan sayısı(primer-mükerrer ), doğum haftası, doğum ağırlığı, bebek APGAR skoru, hastanın postoperatif 24. saatinde VAS ağrı skoru (10 puanlı VAS skalasıyla) sorgulanarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya katılan VAS 0.05). Sonuç: Çalışmamızda hasta ve bebek ile ilgili demografik özellikler; yaş, BMI, doğum sayısı, sezaryen sayısı, gebelik haftası, bebeğin doğum ağırlığı, 1. Ve 5. dk Apgar skorlarının postoperatif ağrı skorları üzerine etkisinin net olmadığı daha fazla çalışmaya ve veriye ihtiyaç olduğu görülmüştür. Primer sezaryene alınan hastaların sezaryen endikasyonları; CPD ve Fetal distres endikasyonu olan hastaların postoperatif ağrı skoru üzerinde anlamlı fark bulunmuştur. CPD'li hastaların postoperatif dönemde daha fazla yüksek ağrı skoruna sahip oldukları tespit edilmiştir. Aynı şekilde fetal distres endikasyonu olan hastaların postoperatif dönemde daha düşük ağrı skorlarına sahip oldukları tespit edilmiştir. Sezaryen doğum sonrası ağrının nedeni ve ağrının tedavisi için yeni yöntemlere ve çok merkezli araştırmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Introduction: Pain management after cesarean section is very important for the mother's recovery process and the development of the early bond between mother and baby. Correct identification and treatment of women with severe postoperative pain can reduce the lasting effects associated with severe pain. If the factors affecting the post-cesarean delivery pain are evaluated and their characteristics are determined, appropriate interventions can be made to reduce or eliminate the pain, and the patients can return to their daily functions more quickly and effectively. Objective: It was aimed to investigate the factors affecting the pain score after cesarean section and to determine the groups with high pain scores. By contributing to the determination of the groups with high and low pain scores after cesarean section with the data obtained in the study, it can be ensured that the groups with high pain scores can return to their previous functions faster by providing more effective postoperative pain control. Materials and Methods The study population includes post-operative patients who were hospitalized in Ankara City Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic, had a cesarean delivery and met the inclusion criteria for emergency/elective cesarean section. By questioning the age, gravida, parity, BMI, birth indication (urgent/elective), the number of previous cesarean section (primary-repeated), week of birth, birth weight, baby APGAR score, VAS pain score (with 10 points VAS scale) at the postoperative 24th hour of the patients was recorded. Results: The median age of individuals with VAS 0.05). Conclusion: In our study, demographic characteristics of the patient and the baby; It has been observed that the effect of age, BMI, number of births, cesarean section number, gestational week, birth weight of the baby, 1st and 5th minute Apgar scores on postoperative pain scores is not clear, and more studies and data are needed. Cesarean section indications of patients who received primary cesarean section; A significant difference was found in the postoperative pain score of patients with CPD and fetal distress indications. It has been determined that patients with CPD have higher pain scores in the postoperative period. Likewise, it has been determined that patients with fetal distress indication have lower pain scores in the postoperative period. New methods and multicenter studies are needed for the cause and treatment of pain after cesarean delivery