Büyük arterlerin trasnspozisyonu tanılı olgularda uygulanan arteryel switch operasyonunda tisseel kullanımının postoperatif drenaj miktarı üzerine etkisi
The effect of tisseel use on the amount of postoperative drainage in arterial switch operation in cases diagnosed with transposition of the great arteries
  1. Tez No: 842466
  2. Yazar: ASIM ÇAĞRI GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Büyük arterlerin transpozisyonu (BAT); Fallot tetralojisinden sonra en sık görülen siyanotik doğumsal kalp anomalisidir ve tedavisinde arteryel switch operasyonu (ASO) uygulanmaktadır. Bu operasyonun major kardiyak cerrahi olması ve hastaların yenidoğan döneminde opere edilmeleri nedeniyle kanama komplikasyonları sık görülebilmektedir. Fibrin sealant grubu doku yapıştırıcılarından olan Tisseel®, hemostaz ve sealing ajan olarak kardiyotorasik cerrahide en sık kullanılan ajandır. Bu çalışmada, büyük arterlerin transpozisyonu tanılı olgularda uygulanan arteryel switch operasyonunda, intraoperatif Tisseel® kullanımının postoperatif ilk 24 saatlik drenaj ve kan transfüzyon miktarları ile postoperatif hospitalizasyon verileri üzerine etkisi incelenmiştir. Retrospektif olarak yapılan çalışmada hastalar, intraoperatif Tisseel kullanılan ve kullanılmayan hastalar olmak üzere 2 grupta incelenmiştir. Çalışmamızda gruplar arası yaş, kilo, cinsiyet ve eşlik eden anomaliler açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çalışmamız, yaş ortalaması itibariyle yenidoğan döneminde opere edilen, aynı konjenital anomaliye sahip ve aynı cerrahiyi geçiren hastalardan oluşması nedeniyle literatürdeki diğer çalışmalardan ayrılmaktadır. Hastaların ortalama kardiyopulmoner bypass sürelerinde Tisseel kullanılmayan grupta anlamlı yükseklik saptandı, ortalama aort klemp süreleri arasında ise anlamlı olmamakla beraber Tisseel kullanılan grupta yükseklik dikkat çekti. Postoperatif ilk 24 saatlik ortalama drenaj ve kan transfüzyon miktarları, Tisseel kullanılmayan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanmıştır. Tisseel kullanılmayan grupta 5 hastanın 24 saatlik drenaj miktarlarının 250 ml üzerinde olması ve Tisseel kullanılan grupta 6 hastanın kan transfüzyonuna ihtiyacı olmaması dikkat çekmiştir. Postoperatif verilerden revizyon operasyonu oranı, geciktirilmiş sternum kapatılması, ekstübasyon süresi, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri ile mortalite açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Retrospektif olarak tasarlanan çalışmamızda elde edilen sonuçlar, postoperatif drenaj miktarı ile kan transfüzyon miktarlarının azaltılması için, intraoperatif Tisseel kullanımının faydalı olabileceği yönünde destekleyici bulgular vermektedir. Ancak Tisseel kullanımının yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri üzerindeki etkisi için daha fazla hasta içeren çok merkezli ve prospektif çalışmalar yapılmalı ve elde edilecek verilerle maliyet analizi konusunda daha net sonuçlara ulaşılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Transposition of great arteries (BAT) is the second most common cyanotic congenital cardiac anomaly after tetralogy of Fallot and treated by arterial switch operation (ASO). ASO is a major cardiac surgery which is done in neonatal period, thus hemorrhagic complications can be seen frequently. Tisseel®, which is a member of fibrin sealant group of tissue adhesives, is most commonly used in cardiothoracic surgery as a sealing and hemostatic agent. The effect of intra-operative use of Tisseel® on postoperative hemorrhage and amount of blood transfusion is assessed in this study. In this retrospective study, patients are divided into 2 groups, by the use of intra-operative Tisseel: Tisseel used and Tisseel unused. There was no difference in the demographic data of the patient groups such as age, weight, sex and accompanying anomalies. Our study differs from other studies in literature, as most of the patients were in newborn period and all the patients had the same congenital anomaly and all the patients underwent the same surgery. Mean cardiopulmonary bypass time was significantly higher in Tisseel unused group. Although it is not statistically significant, mean aortic clamp time was higher in Tisseel used group. Mean postoperative drainage and transfusion amounts in the first 24-hours were significantly higher in Tisseel unused group. It was remarkable that 5 patients in Tisseel unused group had drainage volumes of 250 ml and higher in 24-hours and 6 patients in the Tisseel used group did not need blood transfusion. No significant difference was seen between the two groups with respect to revision operation rate, delayed sternal closure, ventilation time, length of intensive care unit, length of hospital stay and mortality. Our study, planned as a retrospective study, suggests supportive findings about usage of intraoperative Tisseel in order to reduce postoperative drainage and blood transfusion amounts. In order to assess the effect of intraoperative Tisseel use on length of intensive care unit stay and length of hospital stay prospective studies with increased number of patients are required.