Presence and dietary exposure assessment of natamycin from cheese
Peynirde natamisin varlığı ve diyetle maruziyetinin belirlenmesi
  1. Tez No: 842467
  2. Yazar: HATİCE PINAR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İMGE OKTAY BAŞEĞMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Natamisin, Streptomyces natelensis suşları tarafından üretilen doğal bir antimikrobiyal peptittir. Antimikrobiyal ajanlar, patojenik ve bozulmaya neden olan mikroorganizmaların büyümesini azaltmak ve önlemek için yaygın olarak kullanılmaktadır ve bunun sonucunda süt gıdalarının raf ömrü uzatılmaktadır. Natamisin peynir yüzeyine uygulanarak peynir muhafaza alanında yaygın olarak uygulanmaktadır. Natamisin genellikle küfü kontrol etmek, maya büyümesini engellemek için kullanılır. Türk Gıda Kodeksi'nde gıda katkı maddesi olarak onaylanmış ve Gıda ve İlaç İdaresi tarafından genel olarak güvenli (GRAS) ürün olarak kabul edilmiştir. Natamisin, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine (2023) göre sert, yarı sert ve yarı yumuşak peynirlerin yüzey işlemlerinde 1mg/dm2'lik yüzeyde ve 5 mm'lik derinlikte bulunmamalıdır. Toksikolojik açıdan bakıldığında, natamisin tüketimine bağlı olarak hayvanlarda gözlenen etkiler; besin alımında azalma, canlı ağırlık artışında azalma, gastrointestinal tahriş ve ishaldir. Ortak FAO/WHO Gıda Katkı Maddeleri Uzman Komitesi (JECFA) toksikolojik çalışmalara dayanarak natamisin için izin verilen günlük alım miktarını 0.03 mg/kg va/gün olarak belirlemiştir. Bu tezde Adana ilinde toplumun kolaylıkla erişebildiği açık alanlarda satılan farklı peynir örneklerinde natamisin varlığı ve bunların tüketimi ile natamisin maruziyetinin hesaplanması amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda peynir örneklerinin % 42.5'unun Türk Gıda Kodeksine uygun olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca 0.001 mg/kg va/gün olarak belirlenen tahmini günlük alım miktarının, JECFA tarafından belirlenen izin verilen alım miktarının çok altında olduğu bu nedenle de peynir tüketimi ile yetişkinlerde sağlık riski oluşturmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natamycin is a natural antimicrobial peptide produced by strains of Streptomyces natelensis. Antimicrobial agents are widely used to reduce and prevent growth of pathogenic and spoilage-causing microorganisms, thereby extend to shelf life of dairy products. In the field of cheese preservation, natamycin is often applied to the surface of cheese. Natamycin is commonly used to control mold and inhibit yeast growth. It has been approved as a food additive by the Turkish Food Codex and is accepted as Generally Recognized as Safe (GRAS) by the U.S. Food and Drug Administration. According to the Turkish Food Codex the regulation on food additives (2023), natamycin can be used for the surface treatment of semi-hard and semi-soft cheeses with a maximum concentration of 1 mg/dm2 and 5 mm outside the surface. From a toxicological perspective, the effects observed in animals following natamycin ingestion are reduced food intake, reduced rates of weight gain, gastrointestinal irritation, and diarrhea. Based on toxicological studies JECFA assigned an ADI value for natamycin as 0.3 mg/kg body weight/day In this thesis it was aimed to evaluate NA presence in cheese samples collected from Adana city in Türkiye. Moreover, dietary exposure analysis was provided using the surveillance data. As a result of the study 42.5% of the cheese samples did not comply with the Turkish Food Codex. Also EDI value was determined as 0.001 mg/kg bw/day which indicates no health risk for natamycin due to the cheese consumption for adults.