Analsim içeren koyunağılı linyitinin (miyosen) kimyasal, petrografik ve jeokimyasal özellikleri, Mihalıççık-Eskişehir
Chemical, petrographical and geochemical propertiesof analcime bearing koyunagili lignite, Mihalıççık-Eskişehir
- Tez No: 84247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. İHSAN KARAYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV ÖZET Koyunağılı linyit sahası, Beypazarı Havzasının güneyinde yer almaktadır. Linyit tabakası, Orta Miyosen yaşlı tüflü sedimanter kayaçlar içeren Çoraklar Formasyonunun en üstünde bulunmaktadır. Linyitli zon, 120-130 cm tavan linyiti, 50-55 cm'lik tüflü killi kireçtaşı ve 40 cm taban linyiti şeklindedir. Çoğunlukla yeraltı ocaklarında tavan linyiti işletilmektedir. Çalışma kapsamında ilk kez tavan linyiti içinde kalınlığı 1-2 cm olan analsimleşmiş tüf saptanmıştır. İşletilen linyitten alınan örneklerde yapılan XRD ve SEM-EDX çalışmaları sonucunda, analsimin en önemli minerali oluşturduğu belirlenmiştir. Alınan 28 adet linyit örneğinde havada kuru bazda ortalama %14 nem, % 23 kül, % 31 uçucu madde, % 2.9 toplam kükürt ve 4167 Kcal/kg üst ısıl değeri bulunmuştur. Seçilen 20 adet linyit örneğinde kuru-külsüz bazda ortalama % 69.7 karbon, % 4.9 hidrojen, % 2.7 azot değerleri saptanmıştır. Koyunağılı linyitlerinde Mn, Sr, Ga, Th ve Mo konsantrasyonlarının, Çayırhan sahasında işletilen alt damardan daha yüksek, buna karşın Co, Cu, Zn, As, Rb, Zr, Cs, Yb ve W konsantrasyonlarının daha düşük olduğu ICP-MS analiziyle bulunmuştur. Petrografik incemeler sonucunda hacimce yüzde oluşturabilen maseralleri hüminit grubunda tekstinit, ülminit, atrinit, densinit, geiinit ve korpohüminit; liptinit grubunda sporinit, kütinit, resinit ve liptodetrinit; inertinit grubunda semifüsinit, sklerotinit ve inertodetrinit oluşturmaktadır. Linyit sahasında ortalama hüminit yansıtması %0.35 olarak bulunmuştur. Koyunağılı linyit sahasında üçgen yöntemi kullanılarak toplam 88 milyon ton linyit rezervi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Koyunağılı field is located in the southern part of the Beypazarı Basin. The lignite bed is situated at the top of Middle Miocene aged Çoraklar Formation that includes tuffaceous sedimentary rocks. The lignite zone contains 120-130 cm upper lignite, 50-55 cm tuffaceous clayey limestone and 40 cm lower lignite. Mainly the upper lignite in the Koyunağılı field is mining in the underground mines. For the first time an analcitized tuff with 1-2 cm thickness was determined within the upper lignite. The XRD and SEM-EDX studies show that analcime forms the main mineral of the mineral matter in the lignite samples collected from the underground mines. Proximate analyses of twenty-eight lignite samples on an air-dried basis indicate that they have an average of 14% moisture content, 23% ash yield, 31% volatile matter content, 2.9% total sulphur content and 4167 Kcal/kg gross calorific value. Ultimate analyses of selected twenty lignite samples on a dry-ash free basis show that they have an average of 69.7% carbon, 4.9% hydrogen and 2.7% nitrogen. ICP-MS analyses indicate that the Koyunağılı lignites have more concentrations of Mn, Sr, Ga, Th and Mo and lower concentrations of Co, Cu, Zn, As, Rb, Zr, Cs, Yb, W than those of the lower seam from the Çayırhan field. Petrographical studies show that the identifiable macerals as volume percentage in the Koyunağılı lignite are textinite, ulminite, attrinite, densinite, gelinite and corpohuminite in huminite group; sporinite, cutinite, resinite and liptodetrinite in liptinite group; semifusinite, sclerotinite and inertodetrinite in inertinite group. The average random reflectance value of ulminite for the Koyunağılı field is of 0.35%. A lot of boreholes were made in the Koyunağılı field by General Directorate of MTA, and an 88 Mt lignite reserve was calculated by using triangular method from all borehole data.