1998 OR2 asteroidinin yörünge elemanlarının tayini
Determination of the orbital elements of asteroid 1998 OR2
- Tez No: 842508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN GÜLTEKİN ANNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Potansiyel Tehlikeli Asteroidler (PHAs) Arz'a çarpması sonucu canlı hayata zarar verme potansiyeline sahip gök cisimleridir. Gezegen boyutlarına kıyasla küçük olmaları nedeniyle onların çekim etkisinde kalan bu asteroidlerin izledikleri yörüngeler sürekli değişme eğiliminde olduğu için yakından takip edilmeleri, devamlı olarak gözlemlerinin yürütülmesi ve konumlarının hassas olarak belirlenmesi gerekmektedir. Bir asteroidin yörünge elemanları, yörüngenin şeklini, boyutunu ve verilen bir anda asteroidin konumunu betimler. Yörünge elemanları; çıkış düğümünün boylamı (Ω), perihelin argümanı (ω) ve yörüngenin eğim açısı (i), yarı-büyük eksen uzunluğu (ɑ), dışmerkezlik (e) ve perihelden geçiş zamanı (ζ) ile tanımlanmaktadır. Bunlardan ilk üçü (Ω, ω, i) yörüngenin uzaydaki yönelimini; diğer üç eleman (a, e, ζ) ise yörüngenin şeklini belirler. Bu yüksek lisans tez çalışmasında Amor asteroid ailesinin de bir üyesi olan PHA (52768) 1998 OR2'nin yörünge elemanları tayin edilmiştir. Yörünge elemanlarını tayin etmek için (52768) 1998 OR2'nin gözlemleri 17, 18, 24, 25 Şubat, 11 Mart ve 13, 16, 17, 22, 27, 28 Nisan 2020 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi Gözlemevi'nde bulunan IST40 Teleskobu ve buna bağlı bir CCD kamera ile yapılmıştır. (52768) 1998 OR2'nin göksel ekvatoral koordinatlarını elde etmek için CCDSoft paket programı kullanılmıştır. Tatum (2021) tarafından verilen formüller yardımıyla yörünge elemanlarının örnek çözümü manuel olarak yapılmıştır. Ayrıca büyük miktarda veriyi işleyerek daha kesin sonuçlar elde edebilmek için Find_Orb isimli paket programdan da yararlanılmıştır. Find_Orb programından elde edilen sonuçlar, Küçük Gezegen Merkezi (MPC) ve NASA Horizons sitesinin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma neticesinde Ω'da 0°,013, ω'da 0°,068, i'de 0°,0245, ɑ'da 0,02647 AB, e'de 0,0047'lik farklarla sonuçların birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Potentially Hazardous Asteroids (PHAs) are celestial bodies that can cause harm to living organisms on Earth in the event of impact. Since the orbits of these asteroids tend to change perpetually because the planets nearby influence their gravity due to the small size of PHAs compared to the planets, their positions need to be monitored closely, observed constantly, and determined precisely. The orbital elements of an asteroid describe the shape, size and position of the asteroid at a given time. Orbital elements are defined by the longitude of ascending node (Ω), the perihelion argument (ω), the angle of inclination (i), the semi-major axis length (ɑ), eccentricity (e), and the time of perihelion passage (ζ). The first three of these (Ω, ω, i) represent the orientation of the orbit in space and the other three elements (a, e, ζ) specify the shape of it. In this MSc thesis, the orbital elements of the Potentially Hazardous Asteroid 1998 OR2 of which Amor asteroid group member were determined. To determine its orbital elements (52768) 1998 OR2 was observed in 2020 on 17th, 18th, 24th, 25th of February, 11th of March and 13rd, 16th, 17th, 22nd, 27th, 28th of April, at the observatory of Istanbul University. Observations were made using a CCD camera attached to the IST40 Telescope. The celestial equatorial coordinates of (52768) 1998 OR2 were obtained by using the CCDSoft package program. A sample solution of the orbital elements was made manually with the help of the formulas given by Tatum (2021). Besides, to obtain more precise results by processing a large amount of data a package program, namely Find_Orb, was also used. The results of the Find_Orb program and the data taken from both the Minor Planet Center (MPC) and NASA Horizons websites were compared. Consequently, it was found that the results were compatible with the differences of 0°.013 in Ω, 0°.068 in ω, 0°.0245 in i, 0.02647 AB in ɑ, and 0.0047 in e.