Nanokil katkılı deri tutkalının ahşap malzemenin yapışma direncine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of nanoclay doped leather glue on adhesion resistance of wood material
  1. Tez No: 842516
  2. Yazar: ENGİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADETTİN MURAT ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, sıvılaştırılmış doğal deri tutkalının nanokil ile modifiye edilerek yapışma performansı belirlenmiştir. Nanokil ilaveleri % 1, % 3 ve % 5 olarak gerçekleştirilmiştir. Ağaç türü olarak sarıçam (Pinus Sylvestris) ve kayın (Fagus orientalis L.) kullanılmıştır. Hazırlanan örnekler çekmede makaslama ve Eğilme testlerine tabi tutulmuştur. Eğilme testleri için kayın kaplamalardan LVL (Lamineted Veneer Lumber) üretilmiştir. Sıvı doğal deri tutkalının direnç özelliklerinin boncuk tutkalı karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma sonucunda en yüksek çekmede makaslama direnci % 5 nanokil katkılı sıvı deri tutkalında elde edilmiştir. Yine eğilme direnci uygulanan LVL örneklerinde en yüksek direnç, % 5 nanokil katkılı tutkalların uygulandığı varyasyonda belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the adhesion performance of liquefied natural leather glue modified with nanoclay was determined. Nanoclay additions were made as 1%, 3% and 5%. Scots pine (Pinus sylvestris) and beech (Fagus orientalis L.) were used as tree species. The prepared samples were subjected to tensile shear and bending tests. For bending tests, LVL (Laminated veneer lumber) was produced from beech veneers. The resistance properties of liquid natural leather glue and bead glue were compared. As a result of the study, the highest tensile shear strength was obtained in liquid leather glue with 5% nanoclay addition. Again, in the LVL samples where bending resistance was applied, the highest resistance was found in the variant with 5% nanoclay added to the adhesives.