Afet eylem planlarında çocuk hakları ve afet parkları
Children's rights and disaster parks in disaster action plans
- Tez No: 842515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL AKÇAY KAVAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yerküre var oluşundan itibaren sayısız doğal afete maruz kalmıştır. Öngörülemeyen, engellenemeyen bu afetler birçok kayıplara neden olmuştur. Afet insanın hayatını etkileyen, sosyal olarak, fiziksel olarak ve ekonomik olarak kayıplara uğramasına neden olan, insanın günlük hayatında olumsuz değişiklikler oluşturan, toplumları etkileyen doğal ya da insan kaynaklı ya da teknolojik nedenli olayların sonucudur. Son yıllarda giderek artan doğal afetler, afetlerden etklinenlerin sayısını ve bu da etkilenen çocuk sayısını arttırmıştır ve toplumun sağlığı açısından riskli bir durum oluşmuştur. Ülkemizde son yaşanan 6 Şubat Kahramanmaraş depreminde Unicef'in verilerine göre 14,13 milyon kişi etkilenmiştir. Bunların 4,6 milyonu da çocuktur (TUİK, 2023). Deprem gibi afetler çocuklar üzerinde ruhsal travmalara sebep olabilirler. Maruz kaldıkları olaylar sonrası oyun çocukların iyileşme sürecine katkı sağlar. Oyunun çocuğun fiziksel, ruhsal, bilişssel davranışları üzerinde olumlu etkileri bulunur. Çocuklara oyun yoluyla davranışsal alışkanlıklar kazandırır. Çocukluk dönemlerinde çocuklar oyunla öğrenir, oyunla sosyalleşir onunla iletişim kurarlar. Oyun çocukların enerjilerini doğru yönlendirmelerine olanak sağlar. Oyun çocukların özellikle ruhsal gelişimleri için temel ihtiyaçtır. Yanısıra oyun oynamak çocukların hakkıdır. Bu nedenle çocukların ifade güçlerini kazanabilmeleri, gelişimlerinin sağlıklı olması ve öğrenme deneyimleri için hakları olan oyuna erişimleri sağlanmalıdır. Amaç; afet sebebiyle oyun alanlarından mahrum kalan çocukların sosyal hayatlarına ve oyun alanlarına erişimlerinin değerlendirilerek yerel odaklı oluşturulan afet eylem planlarında çocuğun oyuna erişimi ile ilgili çözüm önerileri üretmek ve afet parkı kriterlerine dair önerilerde bulunmaktır. Çalışma yöntemi literatür taraması ve mevcut durum analizi üzerinden ilerlemektedir. Tarama üst ölçekten başlayarak afet, Türkiye'de afet, çocuk, çocuk oyun alanları, eylem planları ve afet parklarını ele almaktadır. Afete ve oyuna ilişkin kuramsal çerçeve ile afet ve çocuk, oyun ve çocuk ilişkisi ve oyunun önemi üzerinde durulmuştur. 6 Şubat Kahramanmaraş depremi özelinde mevcut durum analizi yapılmış çocukların oyun hakkı ve oyuna erişimleri yerel yönetimler odağında peyzaj mimarlığı perspektifinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The earth has been exposed to countless natural disasters since its existence. These unpredictable and unpreventable disasters have caused many losses. Disaster is the result of natural, human-induced or technological events that affect people's lives, cause social, physical and economic losses, create negative changes in people's daily lives, and affect societies. Natural disasters, which have been increasing in recent years, have increased the number of people affected by disasters and this increased the number of affected children and created a risky situation for the health of the society. According to Unicefin data, 14.13 million people were affected by the February 6 Kahramanmaraş earthquake that last occurred in our country. 4.6 million of them are children (TUİK, 2023). Disasters such as earthquakes can cause psychological trauma to children. Play contributes to the healing process of children after the events they have been exposed to. Play has positive effects on the child's physical, spiritual and cognitive behavior. It teaches children behavioral habits through play. During childhood, children learn through play, socialize and communicate through play. Play allows children to direct their energy correctly. Play is a basic need for children, especially their spiritual development. Besides, it is children's right to play games. For this reason, children should be provided with access to the play they have the right to gain their powers of expression, their development to be healthy, and their learning experience. Aim; The aim is to evaluate the access to social lives and playgrounds of children who are deprived of playgrounds due to disaster, and to produce solution suggestions regarding children's access to play in locally focused disaster action plans and to make suggestions regarding disaster park criteria. The study method proceeds through literature review and current situation analysis. Starting from the upper scale, the scanning deals with disaster in Turkey, children, children's playgrounds, action plans and disaster parks. The theoretical framework regarding disaster and play, the relationship between disaster and child, play and child, and the importance of play were emphasized. The current situation analysis was made specifically for the February 6 Kahramanmaraş earthquake, and children's right to play and their access to play were evaluated from the perspective of landscape architecture, focusing on local governments.