Turistlerin dijital teknolojileri kabulü ve dijital yetkinliklerinin satın alma niyetine etkisi
Acceptance of digital technologies of tourists and the effect of their digital competences on the purchase intention
- Tez No: 842535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Toplumun mevcut dijitalleşme düzeyi, turizm hizmetleri alanı da dâhil olmak üzere üreticiler ve tüketiciler arasındaki yeni iletişim etkileşimleri ve ilişkileri oluşturmaktadır. Dijital teknolojiler, verileri üreten, saklayan veya işleyen elektronik araçlar, sistemler, cihazlar ve kaynaklar olarak tanımlanmaktadır. Bu araştırma, Türkiye'de dijital teknolojilerin özellikle son yirmi yılı aşkın süredir hızla gelişmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan akıllı ve inovatif sistemlerin turizm sektörüne entegrasyonunun nasıl sağlandığını ve aynı zamanda da turistlerin bu inovatif teknolojileri kullanma yetkinliği ile satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi etkileyen faktörleri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda bu araştırmada turistlerin, dijital teknolojilere yönelik kullanıcı kabulü“Teknoloji Kabul Modeli”kapsamında ele alınmıştır. Ayrıca turistlerin dijital yetkinliği ile satın alma niyeti arasındaki ilişkide teknoloji kabul modelinin alt boyutları olan algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan faydanın aracı rolünün olup olmadığı da irdelenmiştir. Bu araştırmada bilimsel araştırma yaklaşımlarından biri olan nicel araştırma yöntemine kullanılmıştır. Araştırmanın modeli ise nicel araştırma yöntemi desenlerinden biri olan tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 yılları arasında Rize ilini ziyaret eden yerel turistler oluşturmaktadır. Veriler anket tekniği kullanılarak elektronik olarak toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde Rize ilini ziyaret eden yerel turistlerin dijital yetkinliğinin satın alma niyeti üzerinde etkisi olduğu, turistlerin teknoloji kabulünün ise dijital yetkinlik ve satın alma niyeti üzerinde dolaylı aracı rolünün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current level of digitalization of society creates new communication interactions and relationships between producers and consumers, including in the field of tourism services. Digital technologies are defined as electronic tools, systems, devices and resources that generate, store or produce data. This study aims to ensure the integration of smart and innovative systems, which emerged as a result of the rapid development of digital technologies, especially over the last twenty years, into the tourism sector in Turkey and at the same time, it aims to reveal the factors affecting the relationship between tourists' ability to use these innovative technologies and their purchase intention. In this context, tourist acceptance of digital technologies is discussed within the scope of“Technology Acceptance Model”in this study. In addition, it was also examined whether perceived ease of use and perceived usefulness, which are the sub-dimensions of the technology acceptance model, have a mediating role in the relationship between tourists' digital competence and purchase intention. The quantitative research method, which is one of the scientific research approaches, is used in this study. The model of the study is designed in the scanning model, which is one of the quantitative research method designs. The sample of the research consists of tourists who visited the province of Rize between 2021-2022. Data were collected electronically using the questionnaire technique. As a result of the analysis, it has been determined that the digital competence of local tourists visiting Rize has an effect on the purchase intention, while the technology acceptance of the tourists has an indirect mediator role on the digital competence and purchase intention.