Tarık Tufan'ın romanlarında yapı ve tema
Structure and theme in Tarık Tufan's novels
  1. Tez No: 842536
  2. Yazar: ELVANUR AĞBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsanların başından geçen yaşanmış veya yaşanması olası vakaların ele alındığı roman, modern zamanların anlatım türüdür. Toplumsal, siyasal, kültürel yaşantıların yansıtıldığı türün ilk örneklerine 16. yüzyılın sonlarında rastlanır. Zamanla gelişim gösteren roman kendine özgü diliyle, hacim genişliğiyle hayatın canlı örneklerini okuyucuya sunar. Geleneksel romandan postmodern romana geçiş 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren başlar. Klasik anlatım unsurlarının reddi ile ortaya çıkan bu edebi hareket parçalılık, karmaşık anlatım tarzlarıyla iç içe geçmiş birçok olayın kurgulanarak anlatılmasına olanak sağlar. Zamanda sapmaların yaşandığı, çoğulcu bakış açısının oluşturulduğu, okuyucunun zihninde çeşitli boşlukların meydana getirilmesiyle kullanım alanı genişleyen bu akımdan Tarık Tufan da istifade ederek eserlerini kurgular. 2000 yılında Kekeme Çocuklar Korosu ile yazın hayatına başlayan, radyo ve televizyon programcılığının yanı sıra romancılığı ile ön plana çıkan Tarık Tufan; öykü, deneme türlerinde de eserler vererek edebiyat dünyasına katkı sunar. Çalışmanın ilk bölümünde yazarın Kekeme Çocuklar Korosu, Ve Sen Kuş Olur Gidersin, Hayal Meyal, Şanzelize Düğün Salonu, Düşerken, Kaybolan, Geç Kalan adlı romanları isim içerik ilişkisi, olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, zaman, mekân, şahıs kadrosu gibi yapı unsurları bakımından incelendi. İkinci bölümde yalnızlık, ölüm, yabancılaşma, aşk temalarının ön plana çıktığı eserlerin izleksel boyuttaki yansımaları tahlil edildi. Üçüncü bölümde ise türe has anlatım tarzının gücünü artıran çeşitli tekniklerin mahiyetinden söz edilerek eserlerdeki kullanımı tespit edildi; böylece sanatkârın dil ve üslubunu belirginleştiren özellikler açığa çıkarılıp örneklerle desteklendi.
Özet (Çeviri)
The novel, which deals with the lived or possible cases that people have experienced, is the type of narration of modern times. The first examples of the genre, in which social, political and cultural experiences are reflected, are encountered at the end of the 16th century. The novel, which develops over time, presents vivid examples of life to the reader with its unique language and breadth of volume. The transition from the traditional novel to the postmodern novel begins in the second half of the 20th century. This literary movement fragmentation, which emerged with the rejection of classical narrative elements, allows many events intertwined with complex narrative styles to be fictionalized. Tarık Tufan also constructs his works by making use of this trend, where deviations are experienced in time, a pluralistic perspective is created, and its usage area is expanded by creating various spaces in the mind of the reader. Tarık Tufan, who started his literary career with the Stuttering Children's Choir in 2000, came to the forefront with his novel writing as well as radio and television programming; He also contributes to the world of literature by producing works in the genres of short stories and essays. In the first part of the study, the structural elements such as the name-content relationship, the plot, the narrator and the point of view, time, place, cast of the author's novels Stuttering Children's Choir, And You Become a Bird, Imagination Meyal, Champs Elysées Wedding Hall, Falling, Lost, Late Remaining. examined in terms of In the second part, the thematic reflections of the works in which the themes of loneliness, death, alienation and love come to the fore were analyzed. In the third part, the nature of various techniques that increase the power of the genre-specific expression style was mentioned and their use in the works was determined; thus, the features that make the language and style of the artist clear were revealed and supported with examples.