Tarık Tufan romanlarında yapı ve izlek
Structure and theme of the novels of Tarık Tufan
- Tez No: 848659
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çağdaş edebiyatın adından söz ettiren yazarlarından biri olan Tarık Tufan'ın yazın hayatında aktif olarak yer alması 2000'li yıllara dayanır. Radyocu, senarist ve yazar olan Tufan'ın; deneme, hikâye, roman ve senaryo türünde eserleri bulunur.“Tarık Tufan Romanlarında Yapı ve İzlek”isimli çalışmamızda, yapısalcı incelemeyle yazarın sekiz romanı ele alınır. Üç bölüm olarak hazırlanan bu çalışmanın birinci bölümününde; yazarın hayatı, sanatı ve eserleri hakkında genel bilgilere yer verilir. Tarık Tufan Romanlarında Yapı olarak isimlendirilen ikinci bölümde romanların kronolojik sırası takip edilerek; romanlarının kimliği, olay örgüsü, anlatıcı ve bakış açısı, zaman, mekân ve kişiler dünyası incelenir. Tarık Tufan Romanlarında İzlek olarak isimlendirilen üçüncü bölümde ise, romanlarında hakim olan; aşk, ölüm, intihar, modern insan/ modern hayat ve yalnızlık temalarına yer verilir.
Özet (Çeviri)
Tarık Tufan, renowned as one of the prominent writers in contemporary literature, has been actively engaged in literary pursuits since the 2000s. Tufan who is a radio broadcaster, screenwriter, and author has works in the genres of essays, stories, novels, and screenplays. Besides, many of his works have been translated into various languages. In our study titled“Structure and Theme in Tarık Tufan's Novels”, eight novels of the author are discussed with a structuralist analysis. This study was prepared in three parts and in the first part of the study, information about the author's life, art, and works is included. In the second part, titled Structure in Tarık Tufan's Novels, the identity, plot, narrator and point of view, time, place, and world of people in his novels are examined in chronological order. In the third part, titled Theme in Tarık Tufan's Novels, the main themes in his novels such as love, death, suicide, modern man/modern life, and loneliness are included.