Oyun temelli egzersizlerin 65 yaş üstü bireylerde fiziksel ve kognitif fonksiyonlar üzerindeki etkileri
The effects of game-based exercises on physical and cognitive functions in individuals over 65
  1. Tez No: 842569
  2. Yazar: MERT CAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN İLÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma 65 yaş üstü bireylerde oyun şeklinde verilen egzersizlerin fiziksel ve kognitif parametrelere olan etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Aile Ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Narlıdere Huzurevi YBRM'de yapılan duyuru aracılığı ile 40 katılımcı alındı ve rastgele sayılar tablosu kullanılarak randomize edildi. Oyun grubu (n: 20) ve kontrol grubu (n: 20) olarak iki gruba ayrılan katılımcılar çalışma başlangıç tarihine kadar tatil, hasta olma, torun bakmak gibi sebeplerle çalışmadan eksildiler. Son olarak çalışma oyun grubu 14 ve kontrol grubu 13 kişi olarak tamamlandı. Katılımcıların yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı (VA), vücut kitle indeksi (VKİ), düzenli egzersiz alışkanlığı verileri kaydedildi. Kognitif durumun değerlendirilmesi için Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA), mobilite değerlendirmesi için Süreli Kalk ve Yürü Testi (TUG), denge değerlendirmesi için ; Tinetti Yürüme ve Denge Testi, Biodex BioSway Denge Cihazı kullanıldı. Gruplar arasında yaş, boy, VA, VKİ gibi demografik bilgiler açısından benzer olduğu görüldü. Grup içlerinde MoCA alt parametrelerde anlamlı değişiklikler görülmese de gruplar arası değişim açısından kognitif ve fiziksel olarak pozitif yönde anlamlı artış görüldü
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the effects of exercises given as games on physical and cognitive parameters in individuals over the age of 65. 40 participants were included in the study through the announcement made in the Ministry of Family and Labor and Social Services Narlıdere Nursing Home YBRM and randomized using a random numbers table. The participants, who were divided into two groups as the play group (n: 20) and the control group (n: 20), were excluded from the study until the start of the study due to holidays, being sick, looking after grandchildren. Finally, the study group consisted of 14 people and the control group consisted of 13 people. Participants' age, gender, height, body weight (BW), body mass index (BMI), regular exercise habits data were recorded. Montreal Cognitive Assessment (MoCA) for evaluation of cognitive status, Timed Up and Go Test (TUG) for mobility evaluation, for balance evaluation; Tinetti Gait and Balance Test and Biodex BioSway Balance Device were used. It was observed that there was similarity between the groups in terms of demographic information such as age, height, VA, BMI. Although no significant changes were observed in the MoCA sub-parameters within the groups, a significant increase was observed in the cognitive and physical positive direction in terms of the change between the groups.