Spinal kord yaralanmalı hastalarda nöropatik ağrı tedavisinde aralıklı teta burst ve 10 hz tekrarlayan transkraniyal manyetik stimülasyonun etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacies of intermittent teta burst and 10 hz repetitive transcranial magnetic stimulation in the treatment of neuropathic pain in patients with spinal cord injury
- Tez No: 842570
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Nöropatik ağrı, spinal kord yaralanmasından (SKY) sonra sık görülen, hastanın yaşam kalitesini önemli derecede etkileyen ve farmakolojik tedaviye dirençli olabilen bir klinik tablodur. Çalışmamızda, SKY'li hastalarda farmakolojik tedaviye dirençli nöropatik ağrı tedavisinde; aralıklı teta burst (iTBS) ve yüksek frekans (10 Hz) repetitif transkraniyal manyetik stimülasyon (rTMS) etkinliklerini, birbirleriyle ve taklit (sham) uyarımla karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 26 SKY'li hasta dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Yüksek frekans(10 Hz) rTMS grubunda (n:9) yer alan hastalara istirahat motor eşiğin (rMT) %110'u ile 1500 atım, iTBS grubundaki (n:9) hastalara rMT'un %90'ı ile 600 atım uyarım, alt ekstremite motor alan hedeflenerek uygulandı. Taklit uyarım grubunda (n:8) yer alan hastalara ise taklit koille uyarım verildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi bitimi ve tedavi bitiminden 4 hafta sonra değerlendirildi. En kötü ağrı, ortalama ağrı, en hafif ağrı ve anlık ağrı şiddeti ölçümü için Kısa Ağrı Envanteri (KAE)-Özet Form birinci bölüm; ağrının fiziksel, emosyonel ve sosyal fonksiyonlara etkisi için ise KAE ikinci bölüm kullanıldı. Depresyon, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ile değerlendirildi. Hastaların tedaviden memnuniyeti, 5'li Likert Ölçeği ile; tedavinin verdiği rahatsızlık düzeyi ise VAS (Vizüel Analog Skala) ile değerlendirildi. Bulgular: Yüksek frekans (10 Hz) rTMS grubunda, tedavi bitimi ve tedavi bitiminden 4 hafta sonra; ortalama ağrı, anlık ağrı, en kötü ağrı şiddeti (p0,017). KAE ölçümlerinde, iTBS ile taklit uyarım grupları arası anlamlı fark saptanmadı (p>0,017). Taklit uyarım grubunda ise tedavi sonrası, KAE ölçümlerinde anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Neuropathic pain is a common complication after spinal cord injury (SCI), which significantly affects the patient's quality of life and may be resistant to pharmacological treatment. In our study, we aimed to evaluate the efficacies of intermittent theta burst (iTBS) and high frequency (10 Hz) repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) by comparing them with each other and with sham stimulation, in the treatment of neuropathic pain resistant to pharmacological treatment in patients with SCI. Materials and Methods: 26 SCI patients were included in the study and were divided into 3 groups. To the patients in the high frequency (10 Hz) rTMS (n:9) group 1500 pulse stimulation with 110% of resting motor threshold (rMT), and to the patients in iTBS group (n:9) 600 pulse stimulation with 90% of resting motor threshold (rMT) was applied while targeting the lower extremity motor area. The patients in the sham group (n:8) were given sham stimulation with a sham coil. Patients were evaluated before the treatment, at the end of the treatment and 4 weeks after the end of the treatment. For the worst pain, the least pain, average pain and current pain intensity, the first part of the Brief Pain Inventory (BPI)–Short Form; for the effect of pain on physical, emotional and social functions, the second part of the BPI was used. Depression was assessed with the Beck Depression Inventory (BDI). The satisfaction of the patients with the treatment was evaluated with a 5-point Likert Scale; the level of discomfort caused by the treatment was assessed with the VAS (Visual Analogue Scale). Results: In the high frequency (10 Hz) rTMS group, at the end of the treatment and 4 weeks after the end of the treatment; in average pain, current pain, and the worst pain intensities (p0.017). On the other hand, in the iTBS group, the effect of pain on general activity and enjoyment of life and BPI total scores; were significantly lower than the values before treatment (p=0.003; 0.001; 0.001, respectively). There was no significant difference between iTBS and sham stimulation groups in BPI measurements (p>0.017). In the sham stimulation group, there was no significant difference in BPI measurements after treatment (p>0.05).