Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin sağlıklı çalışma ortamı algıları ile alarm yorgunluğu arasındaki ilişki
The relationship between nurses' perception of healthy working environment and alarm fatigue in intensive care unit
  1. Tez No: 842568
  2. Yazar: GÜLNUR GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA SEREN İNTEPELER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı, yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin sağlıklı çalışma ortamı algıları ile alarm yorgunluğu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Tanımlayıcı, kesitsel tasarımda gerçekleştirilen araştırma, Eylül 2021– Aralık 2022 tarihleri arasında üç üniversite hastanesinde yoğun bakım ünitelerinde çalışan 322 hemşire ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik ve çalışma özellikleri formu, hemşirelerin alarm yorgunluğu ölçeği ve sağlıklı çalışma ortamı standartları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between nurses' perceptions of a healthy working environment and alarm fatigue in intensive care units. The descriptive cross-sectional study was conducted among 322 nurses working in ICUs in three university hospitals between September 2021 and December 2022. Sociodemographic and work characteristics form, nurses' alarm fatigue scale and standards for a healthy working environment were used as data collection instruments.