Türkiye'de savunma sanayi şirketi olarak ASELSAN'ın Ar-Ge harcamaları ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkinin ARDL sınır testi ile incelenmesi
The relationship between Ar-Ge expenditures and stock prices of ASELSAN as a defense industry company in Turkey examining by ARDL bound test
- Tez No: 842575
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'nin kendine özgü jeopolitik konumu savunma sanayinin önemini daha da artırmaktadır. Bu çalışmada Türk savunma sanayi sektörü ve en önemli şirketlerden biri olan ASELSAN şirketi hakkında bilgi vermektedir. Bu çalışmanın amacı ise Türkiye'de bir savunma sanayi şirketi olan ASELSAN'ın Ar-Ge harcamaları ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve yıllar itibariyle ASELSAN'ın bu yöndeki gelişimini izlemektir. Ar-ge harcamaları ile hisse senedi fiyatları arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalar bulunmaktadır fakat genellikle teknoloji firmaları üzerinde yapılmıştır. Bu kapsamda bu çalışmada bir savunma sanayi şirketi olan ASELSAN tek başına incelenmiştir. Ayrıca çalışmada kullanılan veriler yıllar itibariyle günceldir. Bu kapsamda 2006Q1-2021Q4 dönemine ait verilerle BIST savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren ASELSAN şirketinin Ar-Ge harcamaları ile hisse senedi fiyatları arasındaki kısa ve uzun dönem ilişkileri ARDL sınır testi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucu ulaşılan bulgulara göre, ASELSAN'ın Ar-Ge harcamaları ile hisse senedi fiyatları arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. ARDL sınır testi sonucunda uzun dönemde Ar-Ge harcamaları hisse senedi fiyatları arasında pozitif ilişki varken kısa dönemde negatif ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The unique geopolitical position of Turkey further increases the importance of the defense industry. This study provides information about the Turkish defense industry sector and one of the most important companies, ASELSAN." The aim of this study is to reveal the relationship between ASELSAN's R&D expenses and stock prices in the defense industry sector in Turkey and to track ASELSAN's development in this aspect over the years. While there are studies examining the relationship between R&D expenses and stock prices, they are generally conducted on technology companies. In this context, this study focuses solely on ASELSAN, a defense industry company. Additionally, the data used in the study are up-to-date over the years. In this context, data for the period 2006Q1-2021Q4 is analyzed using the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) boundary test method to examine the short-term and long-term relationships between ASELSAN's R&D expenses and stock prices in the BIST defense industry sector. According to the findings obtained from the analysis, a statistically significant relationship between ASELSAN's R&D expenses and stock prices has been identified. The ARDL boundary test results indicate a positive relationship between R&D expenses and stock prices in the long term, while a negative relationship is found in the short term.