Analysis of university - industry collaborations in defense industry: The case of METU - ASELSAN r&d collaborations
Savunma sanayiinde üniversite - sanayi iş birliklerinin analizi: ODTÜ - ASELSAN ar-ge iş birlikleri
  1. Tez No: 828970
  2. Yazar: NECLA SEYHAN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YOZGATLIGİL, PROF. DR. MEHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, savunma sanayiindeki üniversite- sanayi iş birliğini ODTÜ – ASELSAN Ar-Ge iş birlikleri örneğinden hareketle incelemektir. Bu nitel çalışma, özellikle konuyu ele alış biçimiyle literatüre katkı sağlamaktadır. Hem akademi hem de endüstri tecrübesine sahip danışmanlar tarafından yönetilen bu çalışma, üniversite-sanayi iş birliğinde hem üniversite, hem de sanayinin bakış açılarını tek bir çalışmada bir araya getirmektedir. ASELSAN, Türkiye'nin en büyük savunma şirketi ve lider Ar-Ge yatırımcısı olup, ODTÜ ise saygın sanayi iş birlikleri geçmişiyle Türkiye'nin en iyi araştırma üniversitelerinden biridir. Bu çalışma, üniversite ve sanayinin birbirlerine yönelik yönelik algılarını, motivasyonlarını ve iş birliği sürecinde çıkan sorunları belirlemek ve iş birliği sürecinin katılımcıları olan üniversite, sanayi ve ilgili kamu kurumlarına bu sorunları adresleyen çözüm önerileri sunmak amacıyla, ASELSAN – ODTÜ ortaklığında yürütülen sözleşmeli Ar-Ge projeleri ve tez çalışmalarına odaklanmaktadır. Bu kapsamda seçilen ortak projelerin katılımcıları ve ODTÜ ve ASELSAN'dan teknoloji transfer profesyonelleri ile 41 online görüşme yapılmıştır. Sonuçlar hem üniversitenin hem de sanayinin birbirlerini çalışmalarının önemli katkı sağlayanları olarak algıladığını göstermektedir. Dikkat çekici bir şekilde sanayi, üniversiteden gelen araştırma çıktılarının kendi ürünlerine ve sistemlerine katkı sağladığını düşünürken akademisyenler, araştırma çıktılarının nihai ürünlere doğrudan katkısı konusunda sanayi tarafı kadar pozitif düşünmüyor. Öte yandan, iş birliklerinde ortaya çıkan sorunlardan her iki taraf da birbirini sorumlu tutmaktadır. Hedef ve beklentiler arasındaki farklılıklar, fikri mülkiyet hakları paylaşımındaki çatışmalar ve iş birliği sürecindeki bürokratik yükler her iki tarafça da en sık dile getirilen engeller olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında stratejik ortaklık modelinin yanı sıra ilgili taraflara bir takım politika ve strateji önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze university-industry collaborations in defense industry based on the case of METU – ASELSAN R&D collaborations. This qualitative study contributes to the literature, especially with the way it addresses the subject. This study, led by professionals with both academia and industry backgrounds, brings together the perspectives of both parties in university-industry collaboration in a single study. ASELSAN is Turkey's largest defense contractor and leading R&D spender, while METU is among Turkey's top research universities. This study focuses on contract R&D projects and thesis studies conducted by ASELSAN engineers at METU in order to explore their perceptions, motivations, as well as the challenges they encounter and suggest solutions to the all parties participated to the collaboration, which are university, industry, and government. In this regard, 41 online interviews were conducted with the participants of selected collaborative projects and technology transfer professionals from METU and ASELSAN. The results indicate that both university and industry perceive each other as important contributors to their works. Interestingly, while industry thinks that research outputs coming from university are contribute to their products and systems, academicians have doubts about direct contribution of research outputs to final products. When it comes to problems arise during collaboration, both sides hold each other responsible. The most frequently mentioned barriers are differences between goals and expectations, conflicts at IPR sharing and bureaucratic burdens in collaboration process. In light of the findings, strategic partnership model is suggested, with a number of policy and strategy recommendations.