Mektuplarından hareketle beşerî ve sosyal yönleriyle Namık Kemal
Namık Kemal in his human and social aspects from his letters
  1. Tez No: 842576
  2. Yazar: EMİNE KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM TUĞLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Edebiyatımızın birçok türünde eser veren Namık Kemal mektuplarıyla da edebiyatımıza katkı sağlamaktadır. Mektupları, sanatçıyı beşerî ve sosyal yönleriyle kavrayabilmek adına önemli kaynak teşkil etmektedir. Kemal'in vermiş olduğu eserlerdeki gayesini çözebilmek ve hayat karşısındaki duruşunu açıklayabilmek adına birinci kaynak olan mektupları şimdiye kadar çeşitli amaçlarla çok defa incelenmiştir. Bu çalışmamızın amacı; Namık Kemal'i mektuplarından hareketle, beşerî ve sosyal yönlerini gruplandırılan başlıklarla tanıtmaktır. Oldukça öznel bir dil kullanılan mektup türünü bilimsel metotlarla bilimsel bir bakış açısı ile sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Namık Kemal who many genres of our literature, contributed to our literatüre with his letters as well. His letters, uncover an important resource in order to understand the artist with his human and social aspect. In order to figure out the purpose of Kemal's Works and to explain his attitude against life, his letters which are the primary source, have been examined many times for various purposes so far. The aim of this study is to introduce the human and social aspects of Namık Kemal, based on his letters with grouped titles. It is to present genre of letter which is used a quite subjective language, with scientific methods and a scientific point of view.