Tarımsal işgücü yapısındaki değişimin kırsal kalkınma üzerindeki etkileri: Nazilli örneği
The effects of the change in the agricultural workforce structure on rural development: The case of Nazilli
- Tez No: 842603
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN HOVARDAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüm dünyada kırsal alanlarda hızlı değişimler yaşanmaktadır. Türkiye'de kırsal nüfus azalmakta, kırsalda tarımla uğraşan kesimin yaşlanma eğilimi artmaktadır. Kırdan kente göç ile azalan nüfus, tarım üreticileri üzerindeki ekonomik baskılar, tarımla uğraşan kesimin yaş ortalamasının artması tarımsal üretimi dolayısıyla kırsal kalkınmayı olumsuz etkilemektedir. Kırsal alanlarda tarımsal üretimin ana kaynağını küçük aile işletmeleri oluşturmaktadır. Kırdan kente göçler nedeniyle tarımdaki ücretsiz aile emeğinin yerini bölgesel ve küresel ölçekte hareket eden mevsimlik yerli ve yabancı işgücü doldurmaya başlamıştır. Son yıllarda kırsal alanlar verdikleri göçler nedeniyle işgücü kayıplarına uğramış tarımdaki işlerde güvencesiz, kayıt dışı, düşük ücretli istihdam biçimleri yaygınlaşmaya başlamıştır. Çalışmanın amacı tarımsal işgücünü kuvvetlendiren faktörleri ortaya koymak, tarımsal işgücü yapısında değişimlerin kırsal kalkınma ve kırsal yerleşmeler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Tezin örneklem alanı Nazilli ilçesinde kırsal yerleşmelerde tarımsal işgücü yapısındaki değişimin yoğun olarak yer seçtiği bir alandadır. Bulgular, tarım üreticilerinin yaşlanma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Yaşlanan tarım üreticilerin ilerleyen yıllarda tarımsal faaliyetlere katkılarının azalacağı göz önünde bulundurulduğunda tarımda profesyonelleşme önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid changes are taking place in rural areas all over the world. The rural population in Turkey is decreasing, and the aging tendency of those engaged in agriculture in rural areas is increasing. The decreasing population due to migration from rural to urban areas, economic pressures on agricultural producers, and the increase in the average age of those engaged in agriculture negatively affect agricultural production and therefore rural development. Small family businesses constitute the main source of agricultural production in rural areas. Due to rural-urban migration, unpaid family labor in agriculture has begun to be replaced by seasonal local and foreign labor working on a regional and global scale. In recent years, rural areas have suffered workforce losses due to migration and insecure, unregistered, low-wage employment forms have become widespread in agricultural jobs. The aim of the study is to reveal the factors that strengthen the agricultural workforce and to reveal the effects of changes in the agricultural workforce structure on rural development and rural settlements. The sample area of the thesis is in an area where the change in the agricultural labor force structure in rural settlements in Nazilli district is intense. The findings show that agricultural producers tend to age. Considering that the contributions of aging agricultural producers to agricultural activities will decrease in the coming years, professionalization in agriculture is recommended.