Bariatrik cerrahi öncesi hastalara iki farklı materyal ile verilen eğitimin erken dönem komplikasyonlara etkisi
The effect of education given to patients with two different materials before bariatric surgery on early complicati̇ons
- Tez No: 842602
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Obezite sağlık için risk oluşturan, dünya genelinde gittikçe artış gösteren bir hastalıktır. Bariatrik cerrahi obezitenin tedavisinde kullanılan en etkili yöntemdir. Bariatrik cerrahi hastalarında ameliyat öncesi sağlık eğitimi, cerrahinin desteklenmesi için önemlidir. Bariatrik cerrahi öncesi hastalara iki farkı materyalle eğitim verilmesi ile ilgili literatürde yeterli hemşirelik araştırması bulunmamaktadır. Bu bilgiler ışığında tasarlanan randomize kontrollü deneysel çalışmanın amacı, bariatrik cerrahi öncesi hastalara iki farklı materyal ile verilen eğitimin erken dönem komplikasyonlara etkisini belirlemekti. Araştırmanın örneklemi, bir üniversite hastanesinin genel cerrahi servisinde Mayıs 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan 66 hastanın deney I, deney II ve kontrol gruplarına randomize edilmesiyle belirlendi. Araştırmanın verileri; Veri Toplama Formu, Autar Risk Değerlendirme Ölçeği, Apfel Risk Skoru, Görsel Kıyaslama Ölçeği-GKÖ (Visual Analog Scale-VAS), Eğitim Memnuniyet Anketi, Komplikasyon İzlem Formu ile toplandı. Deney grubundaki hastalara ilk yüz yüze görüşmede araştırmacı tarafından geliştirilen Eğitim Kitapçığı I ve Eğitim Kitapçığı II ile eğitim verilerek, taburcu olana kadar izlendi. Kontrol grubuna eğitim verilmedi. Sonuçlar, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak %95 güven aralığında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Satır, G. (2023). The Effect of Education Given To Patients with Two Different Materials Before Bariatric Surgery on Early Complications. Istanbul University-Cerrahpaşa Institute of Graduate Studies, Department of Surgical Nursing. Doctoral Thesis, Istanbul. Obesity is a disease that poses a risk to health and is increasing worldwide. Bariatric surgery is the most effective method used in the treatment of obesity. Preoperative health education for bariatric surgery patients is important to support surgery. There is not enough nursing research in the literature regarding training patients with two different materials before bariatric surgery.The purpose of the randomized controlled experimental study designed in the light of this information was to determine the effect of education given to patients with two different materials before bariatric surgery on early complications. The rates of the study were determined by randomizing trial I, trial II, and control treatment in 66 rooms that met the interval and study screening criteria offered between May 2022 and June 2023 in the general surgery service of a university hospital. Data of the research; It was collected with Veria Total Form, Autar Risk Assessment Scale, Apfel Risk Score, Visual Comparison Scale-VAS (Visual Analog Scale-VAS), Training Satisfaction Survey, and Complication Monitoring Form. In the first face-to-face meeting in the experimental groups, we were given training by the researcher with the removable Training Booklet I and Training Booklet II, and were monitored until discharge. No control group training was given. The results were evaluated within a 95% confidence interval with appropriate protection.