İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümü öğrencilerinin egzersizlerde karşılaştıkları sakatlıkların tespiti ve değerlendirilmesi
The Determination and evaluation of the exercise injuries at the Istanbul University State Conservatory Ballet Division
  1. Tez No: 84263
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
59 ÖZET Bu araştırma 6-13 Mart 1998 tarihleri arasında İstanbul Devlet Konservatuarı Bale Bölümü'nde okuyan 21 'i balerin 19'u balet olmak üzere toplam 40 öğrenci ve 8 öğretim elemanı üzerine uygulanmıştır. Araştırmada; balerin ve baletlerin sakatlık sayılan, sakatlık türleri, sakatlanma bölgeleri ve sakatlandıkları hareket grupları incelenerek sonuç ve değerlendirmeleri tespit edilmiştir Alman sonuçlar doğrultusunda çoğunluğunun (% 80) sakatlık geçirdiği, sakatlık türleri içinde en çok burkulma, açık yara ve ayak deformitelerinin yaşandığı, sakatlıkların çoğunlukla alt ekstremite bölgelerinde (%80) meydana geldiği ve allegro hareket gruplarında yaşandığı (%70) tespit edilmiştir. Sakatlıklara neden olan faktörlerin; yeterli ısınamama, salon ısısının yeter sizliği ve salon zemininin uygunsuzluğu olduğu görülmüştür. Balerin ve baletlerin; yaşlan ile sakatlık sayılan, türleri, bölgeleri ve oluş nedenleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı görülmüştür (p>0.05). Balerin ve baletlerin kişilik özellikleri ile sakatlık sayılan ve türleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir ( p>0.05 ). Uyku düzeyi ile sakatlık sayılan ve türleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı tespit edilmiştir ( p>0.05 ). Yaş ile sigara ve alkol kullanma durumları arasında kuvvetli bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir ( p< 0.01 ).
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY This research was applied on 21 ballerinas, 19 ballets and 8 Ballet Instructors between the dates of March 6th and March 13th at the Istanbul State Conservatory Ballet Division. The research has investigated the number of the injuries, the nature of the injuries, the region of the injuries of the ballerinas and the ballets, and the exercise groups that cause an injury. As a result it has been determined that the majority (%80) has had an injury, and most of the injuries were sprains, open sores and foot deformations, majority of the injuries (%80) were located at the lower extremities and they mostly (%70) occure while allegro exercise groups. The cause of these injuries were determined as insufficient warm-up, the insufficient temperature of the exercise room, and unsuitable floors. It has been determined that there is no relation between the age, the number, the nature, the region, and causes of injuries of ballets and ballerinas (p>0.05). It has been determined that there is no relation between the personalities of the ballerinas and the ballets, and the number and the nature of their injuries (p>0.05). It has been determined that there is no relation between sleepiness and the number, and the nature of the injuries (p>0.05).