Toluenin toksisitesine karşı resveratrolün koruyucu etkisinin detoksifikasyon enzimleri ile araştırılması
Investigation of the protective effect of resveratrol against toluene toxicity with detoxification enzymes
- Tez No: 842640
- Danışmanlar: PROF. DR. FERDA ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Toluen, plastik üretimi, kimyasal sentez ve benzin üretimi dahil olmak üzere birçok endüstriyel proseste yaygın olarak kullanılan organik bir çözücüdür. Toluenin metabolizmasi sonucu reaktif oksijen veya nitrojen türleri üretilmektedir. Resveratrol üzüm, çilek ve yer fıstığı gibi bitkilerde bulunan bir polifenolik fitoksindir. Resveratrol anti-inflamatuar, anti-kanser ve antioksidan gibi özelliklere sahiptir. Aynı zamanda apoptozun hücre döngüsünün ve anjiyogenezinin düzenlenmesi gibi durumlarda önemli rolleri vardır. Asetilkolinesteraz (AChE), merkezi sinir sisteminde nöromüsküler kavşaklarda ve kolinerjik sinapslarda bulunan önemli bir enzimdir. Asetilkolin, AChE tarafından kolin ve asetata hidrolize edilmektedir. Katalaz (CAT) endojen bir antioksidan olarak hücre içi organellerde bulunan bir enzimdir. CAT hücresel aktivasiyonlar sırasında oluşan hidrojen peroksitin etkisini ortadan kaldırmak için su ve oksijen dönüşümünü gerçekleştirmektedir. Glutatyon S-Transferaz (GST) ksenobiyotik metabolizmada önemli olan bir enzimdir. Detoksifikasyon, hücre sinyalizasyonu, anti-apoptotik aktivite, anti- ve pro-inflamatuar yanıtlar olmak üzere çeşitli hücresel faaliyetleri rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında, beyin dokusunda toluen maruziyetine karşı resveratrolün koruyucu etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda beyin dokusunda hücresel antioksidan enzimlerin (CAT, GST) ve AChE aktiviteleri belirlenmiştir. Çalışmamızda, 250-350 gram ağırlığında Wistar Albino erkek sıçanlar (36 adet) kullanılmıştır. Sıçanlara altı gün boyunca 900 mg/kg dozunda toluen ve resveratrol (5 mg/kg, 10 mg/kg ve 20 mg/kg) intraperiteonal yolla uygulanmıştır. Kontrol grubundaki sıçanlara ise serum fizyolojik ve %10'luk etanol aynı yöntemle verilmiştir. Altıncı günün sonunda hayvanlar disekte edilerek beyin dokusunda AChE, CAT ve GST aktiviteleri araştırılmıştır. Sonuç olarak, beyin dokusunda toluen maruziyetinin AChE, CAT ve GST enzim aktivitelerinde kontrol grubuna göre bir artışlar gözlenmiştir. Fakat toluenle birlikte resveratrol uygulaması sonrasında AChE, CAT ve GST aktivitelerinde azalmalar gözlenirken, resveratrolün toluen toksisitesine karşı koruyucu rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Toluene is an organic solvent widely used in many industrial processes, including plastic production, chemical synthesis, and gasoline production. As a result of the metabolism of toluene, reactive oxygen or nitrogen species are produced. Resveratrol is a polyphenolic phytoxin found in plants such as grapes, strawberries and peanuts. Resveratrol has properties such as anti-inflammatory, anti-cancer and antioxidant. At the same time, has important roles in the regulation of the cell cycle, apoptosis and angiogenesis. Acetylcholinesterase (AChE) is an important enzyme found at neuromuscular junctions and cholinergic synapses in the central nervous system. Acetylcholine is hydrolyzed by AChE to choline and acetate. Catalase (CAT) is an enzyme found in intracellular organelles as an endogenous antioxidant. CAT converts water and oxygen to counteract the effect of hydrogen peroxide generated during cellular activations. Glutathione STransferase (GST) is an enzyme that is important in xenobiotic metabolism. Various cellular activities play a role in detoxification, including cell signaling, anti-apoptotic activity, anti- and pro-inflammatory responses. In this thesis study, it is aimed to determine the protective effect of resveratrol against toluene exposure in brain tissue. For this purpose, the activities of cellular antioxidant enzymes (CAT and GST) and AChE in brain tissue were determined. In our study, Wistar Albino male rats weighing 250-350 grams (36 pieces) were used. Rats were administered toluene and resveratrol (5 mg/kg, 10 mg/kg and 20 mg/kg) intraperitheonally at a dose of 900 mg/kg for six days. Rats in the control group were given saline and 10% ethanol by the same method. At the end of the sixth day, the animals were dissected and AChE, CAT and GST activities were investigated in the brain tissue. As a result, an increase in AChE, CAT and GST enzyme activities of toluene exposure in brain tissue was observed compared to the control group. However, after resveratrol administration with toluene, decreases in AChE, CAT and GST activities were observed, while resveratrol showed its protective role against toluene toxicity.