Kronik tolüen maruziyetinin kalp ritm üzerine etkilerinin araştırılması
Effect of chroni̇c toluen exposure on heart rhythm parameters
- Tez No: 600654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL UZUNHASAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Kardiyoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Toluen ; organik çözücülerde, yapıştırıcılarda ve tutkallarda bulunan bir aromatik hidrokarbondur. Toluen çeşitli endüstri kollarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve bunun sonucunda pek çok çalışan toluen buharına maruz kalmaktadır. Toluenin ; oral veya solunum yolu ile kötüye kullanımı ve endüstriyel olarak maruziyeti toksisitesinde başlıca nedenlerdir. Toluen maruziyeti pek çok komplikasyona yol açabilir bunlar; elektrolit ve asit baz dengesizliği, gastrointestinal komplikasyonlar ve nöropsikiyatrik hastalıklardır. Kardiyak etkileri; kardiyak otomatisite ve ileti üzerine direkt negatif etki oluşturması veya endojen katekolaminlere karşı kalbi duyarlı hale getirmesine bağlı geliştiği düşünülmektedir. Toluen maruziyetinin rapor edilmiş kardiyak etkileri; A-V ileti kusuru, sinüs bradikardisi, ventriküler taşikardi, tekrarlayan miyokart infarktüsü, dilate KMP ve koroner vasospazm dır. Akut ve kronik toluene maruziyetinin kalp ritmi ve fonksiyonları üzerine etkileri deneysel hayvan çalışmalarında araştırılmıştır. Ayrıca bu konu ile ilgili birkaç vaka bildirimi literatürde bulunmaktadır. Buna rağmen kronik toluene maruziyetinin kalp ritmi üzerine etkilerini araştıran prospektif klinik araştırma yoktur. Biz bu çalışmada kronik toluen maruziyetinin kalp ritmi üzerine etkilerinin araştımayı amaçladık. MATERYAL VE METOD: Çalışmamıza en az 3 aydır mobilya cilalama işinde çalışan ve toluene içerikli organik solventlere maruz kalan 40 çalışan (vaka grubu) ile toluen maruziyeti olmayan yaş, cinsiyet ve alışkanlıklar olarak benzer 38 çalışan (kontrol grubu) dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen her olgunun 12 leadli yüzeyel EKG kayıtları ile 24 saat Holter EKG kayıtları alınmıştır. Manuel olarak PR süreleri, QRS süreleri, QTd süreleri , P dalga dispersiyonları ve QTd dispersiyonları hesaplanmıştır. Holter sisteminden otomatik olarak da kalp hızı değişkenliği parametreleri (SDNN,SDANN,RMSDD,HRV Triangular İndeks, LF,HF, LF/HF) hesaplanmıştır. BULGULAR: Grup, kalp hızları açısından değerlendirildiğinde; en yüksek kalp hızı vaka grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük saptandı (130,5±15,1; 138,6±16,0; p=0,02). Gruplar arasında KHD parametreleri karşılaştırıldığında dLF (43,6±7,2, 50,7±10,5, p=0,01) ve dLF/dHF (43,6±7,2, 50,7±10,5, p=0,01) değeri vaka grubunda anlamlı olarak düşük saptandı. Ortalama dHF (32,8±8,1; 25,4±8,2; p=1600 mg/dl) ve normal (200-1600 mg/dl) olarak karşılaştırıldığında; hippürik asit düzeyi yüksek olan olgularda en düşük kalp hızı anlamlı olarak yüksek saptandı (52,8±5,3; 47,1±6,3; p=0,02). Hippürik asit düzeyi yüksek olan grupta ortalama nHF (28,5±4,0; 34,0±8,6;p=0,01), SDNN (123,8±28,9; 173,9±43,6; p=< 0,01) ve RMSSD (50,6±19,6; 80,8±49,5;p=0,02) değerleri anlamlı olarak düşük saptandı. Vaka grubunda sigara kullanalar ve kullanmayanlar karşılaştırıldığında; vaka grubunda sigara içen olgularda ortalama kalp hızı içmeyenlere göre daha yüksek (79,7±9,0; 72,8±10,3 ;p=0,04) ,QTd süresi de daha düşük (405,,6±26,0; 430,7±29,2; p=0,02) saptandı. KHD parametrelerinde anlamlı fark saptanmadı. Olguların hippürik asit düzeyi ile en düşük kalp hızları arasında(r=329; p=0,03) pozitif yönde orta düzeyde anlamlı olan bir korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Toluene is an aromatic hydrocarbon found in glues, cements and organic solvents. Toluene is extensively used in a variety of industrial processes , and an increasing number of workers are exposed to its vapour. Inhalant abuse or in¬gestion and industrial exposure may lead to toluene toxicity. Toluene exposure may cause serious compli¬cations including electrolyte and acid base disturbances, gastrointestinal complaints, and neuropsychiatric disorders. Cardiovascular effects appear as a result of direct negative effects on cardiac automaticity and conduction or oversensitization of the heart to endogenous catecholamines. Cardiac abnormalities, which have been reported in association with toluen exposure are atrioventricular conduction abnormalities, sinus bradycardia, ventricular tachycardia, recurrent myocardial infarction,dilated cardiomyopathy and coronary vasospazm. Effects of acute and chronic toluene exposure on cardiac ryhthm and functions have been investigated in animal studies. Also, there are few case reports regarding this issue in the literature. However, there is no prospective clinical study investigating the effects of chronic toluene exposure on cardiac rhytyhm. In the present study, we aimed to investigate the effects of chronic toluene exposure on cardiac rhythm. METHOD: In this study , 40 workers in polishing industry with more than 3 months exposure to a mixture of organic solvents including toluene and 38 control subjects working in other fields matched by age, sex , smoking, habits, and living accomodation were investigated. 12 lead surface ECG and 24h Holter recordings were performed to determine QRS duration, PR duration , P wave dispersion , corrected QT dispersion and heart rate variability(HRV) parameters (SDNN,SDANN,RMSDD,HRV Triangular İndeks, LF,HF, LF/HF ). RESULTS: Maximum heart rate was significantly lower in toluene exposed group compared to control group (130,5±15,1vs. 138,6±16,0; p=0,02). dLF and dLF/dHF were also significantly lower in toluene exposed group(43,6±7,2, vs. 50,7±10,5, p=0,01; 1,4±0,4 vs. 2,2±1,0; p 1600 mg/dl ) compared with patients who had normal urine hippuric acid levels (52,8±5,3 vs. 47,1±6,3; p=0,02). nHF, SDNN,and RMSSD values were significantly lower in patients with higher urine hippuric acid levels compared with patients who had normal urine hippuric acid levels (28,5±4,0 vs. 34,0±8,6;p=0,01; 123,8±28,9 vs. 173,9±43,6; p=< 0,01; 50,6±19,6 vs. 80,8±49,5;p=0,02). We also made a subgroup analysis on the toluene exposed group regarding smoking history. Mean heart rate was significantly higher in smokers compared with non-smokers (79,7±9,0 vs. 72,8±10,3 ;p=0,04). However, QTd was significantly lower in smokers (405,6±26,0 vs. 430,7±29,2 ; p=0,02). An intermediate positive correlation was detected between urine hyppuric acid levels and minimum heart rate (r:329; p=0,03).