Deneyimsel pazarlama uygulamalarının tüketicilerin davranışsal niyetlerine etkisinin incelenmesi: Bir Örnek uygulama
Investigation of the effect of experiential marketing practices onbehavioral intentions of consumers: A Case application
- Tez No: 842645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF VOLKAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Tüketim bilincinin artmasıyla birlikte birçok sektörde olduğu gibi alışveriş merkezi sektöründe de yoğun bir rekabet ortamı oluşmuştur. İşletmeler bu rekabette ayakta kalabilmek için farklılaşmaya yönelmektedirler. Tüketiciler bu noktada işletmenin kalitesi, fiyatları, işletmenin ortamı vb. gibi memnuniyeti etkileyen faktörleri göz önüne alarak bir değerlendirme yapacaklardır. Bunun sonucunda memnun kalan tüketici, işletmeyi tekrar ziyaret edecektir. Bu bağlamda işletmeler müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla çağdaş pazarlama yaklaşımlarına yönelerek bu konuda kendilerini geliştirmeye başlamışlardır. Burada karşımıza çıkan deneyimsel pazarlama tüketicilere mal ve hizmet yoluyla eşsiz, unutulmaz bir deneyim yaratmayı hedeflemektedir ve müşteri bağlılığı, memnuniyeti sağlamada önemli bir aracı görevi görmektedir. Deneyimsel pazarlamada odağa müşteri alınarak müşterilere özel ve farklı tüketim deneyimleri yaşatmak amaçlanmaktadır. Her tüketicinin yaşayacağı deneyim kendine özel olacağından kişiye özel hatırlanabilir değerler yaratılmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın amacı; deneyimsel pazarlama uygulamalarının tüketicilerin davranışsal niyetleri üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Araştırma 2022 yılı Şubat ve Mart ayı boyunca alışveriş merkezleri ve bu işletmeleri tercih eden müşterilere anket tekniğinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elektronik ortamda çevrimiçi olarak 410 adet anket toplanmış olup elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, deneyimsel pazarlama boyutlarının tüketicilerin davranışsal niyetleri üzerinde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in consumption awareness, an intense competition environment has emerged in the shopping center sector, as in many other sectors. Businesses tend to differentiate in order to survive in this competition. At this point, consumers are interested in the quality of the business, its prices, the environment of the business, etc. They will make an evaluation by taking into account the factors affecting satisfaction, such as As a result, the satisfied consumer will visit the business again. In this context, businesses have started to develop themselves in this regard by turning to modern marketing approaches in order to ensure customer satisfaction. The experiential marketing we encounter here aims to create a unique, unforgettable experience for consumers through goods and services, and customer loyalty acts as an important tool in ensuring satisfaction. In experiential marketing, it is aimed to provide customers with special and different consumption experiences by focusing on the customer. Since the experience of each consumer will be unique to him, it is tried to create personal memorable values. The aim of the study; is to determine the effect of experiential marketing practices on consumers' behavioral intentions. The research was carried out in February and March 2022 by using the survey technique on shopping malls and customers who prefer these businesses. In the research, 410 questionnaires were collected online in the electronic environment and the obtained data were analyzed with the SPSS package program. According to the results of the research, it has been determined that the dimensions of experiential marketing have an effect on the behavioral intentions of consumers.