Doğum sonu dönemdeki annelerin stresle çift olarak başa çıkma stratejilerinin ve ilişki doyumunun postpartum depresyona etkisi
The effect of dyadic coping strategies and relationship satisfaction of postpartum mothers on postpartum depression
  1. Tez No: 842653
  2. Yazar: HÜSNA EKİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma doğum sonu dönemdeki annelerin stresle çift olarak başa çıkma stratejilerinin ve ilişki doyumunun postpartum depresyona etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı türde yapıldı. Çalışmanın örneklemi Haziran 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında Antalya il merkezinde bulunan 10 ASM'ye bağlı bölgelerde yaşayan ve 0-12 ay bebeği olan 285 anneden oluşmuştur. Veriler annelerden Kişisel Bilgi Formu, Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri (SÇOBE), İlişki Doyum Ölçeği (İDÖ) ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDÖ) ile toplandı. Çalışmada annelerin %28,4'ünün (n=81) postpartum depresyon (PPD) varlığı saptandı. Annelerin SÇOBE toplam puan ortalaması 140,3±21,1, İDÖ toplam puan ortalaması 37,2±7,4 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the effect of dyadic coping strategies and relationship satisfaction on postpartum depression in postpartum mothers. The sample of the study consisted of 285 mothers who lived in the regions connected to 10 Family Health Centers in Antalya city center between June 2022 and June 2023 and had a 0-12-month-old baby Data were collected from the mothers using a Personal Information Form, the Inventory for Dyadic Coping with Stress (IDCS), the Relationship Assessment Scale (RAS), and the Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS). In the study, we found that 28.4% (n=81) of the mothers had PPD. The mean IDCS total score was 140.3±21.1, the mean RSS total score was 37.2±7.4, and the mean EPDS total score was 9.9±5.9.