Riskli yaş grubunda olan ve olmayan gebelerin sağlık okuryazarlık düzeyleri ve emzirme öz-yeterlilik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Review of the association between health literacy levels and breastfeeding self-efficacy perceptions of pregnant women in age groups with risk and no risk
  1. Tez No: 842656
  2. Yazar: ASUDE ASLIHAN KARPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma; riskli yaş grubunda olan ve olmayan gebelerin sağlık okuryazarlık düzeyleri ile emzirme öz-yeterliliklerinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi, aralarındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, Ocak 2023-Mayıs 2023 tarihleri arasında SBÜ Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde yürütülmüştür. Araştırmaya kriterleri karşılayan üçüncü trimesterdaki 165 gebe kadın dahil edilmiştir. Çalışma üç ayrı grup arasında yürütülmüş olup, 55 adölesan yaş grubu, 55 normal yaş grubu, 55 ileri yaş grubu gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Prenatal Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (PEYÖ)”,“Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (TSOY-32)”kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren veriler için iki bağımsız grubun ölçüm değerlerini karşılaştırırken“Independent Sample-t”test, üç veya daha fazla bağımsız grubun ölçüm değerlerini karşılaştırırken ise“ANOVA”test kullanılmıştır. Normal dağılım göstermeyen veriler için; iki bağımsız grubun ölçüm değerlerini karşılaştırırken“Mann-Whitney U”test, üç veya daha fazla bağımsız grubun ölçüm değerlerini karşılaştırırken ise“Kruskall-Wallis H”testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive and correlational study in order to determine the health literacy levels and breastfeeding self-efficacy of in pregnant women and the factors affecting them and to examine the relationship between in age groups with risk and no risk. The study was conducted at the Department of Gynecology and Obstetrics of the University of Health Sciences Ankara Gülhane Training and Research Hospital, Turkey from January 2023 to May 2023. 165 pregnant women who were in the third trimester and met the criteria were included in the study. The study was conducted on three different groups and 55 pregnant women in each of the adolescent age group, normal age group, and advanced age group were included in the study.“Socio-Demographic Questionnaire”,“Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES)”and“Turkish Health Literacy Scale (TSOY-32)”were used to collect data. For data with normal distribution,“Independent sample t-test”was used to compare the measurement values of two independent groups, and“ANOVA”was used to compare the measurement values of three or more independent groups. For data without normal distribution,“Mann-Whitney U-test”was used to compare the measurement values of two independent groups, and“Kruskal-Wallis H-test”was used to compare the measurement values of three or more independent groups.