Cost optimality analysis of nearly-zero energy buildings in different climates
Farklı iklimlerde neredeyse sıfır enerjili binaların maliyet optimallik analizi
  1. Tez No: 842668
  2. Yazar: TARIK ALDULAİJAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİODORO CHİAVAZZO, PROF. DR. ALFONSO CAPOZZOLİ, DR. ALİCE GORRİNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Enerji, İnşaat Mühendisliği, Geography, Energy, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Politecnico di Torino
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Modern çağda iklim değişikliğinin insan yaşamı üzerindeki etkileri son derece önemlidir. Avrupa Birliği'ndeki her vatandaş, her geçen gün daha az sera gazı salınımı ile daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir toplum yaratılmasına kendi yöntemleriyle katkıda bulunmaktadır. İmalat ve inşaat sektörleri, Avrupa'nın CO2 emisyonlarının %36'sından ve dünyanın CO2 emisyonlarının %38'inden ortaklaşa sorumludur. Buna ek olarak, Avrupa Birliği (AB) bina stokunun enerji kullanımına önem vererek enerji politikalarını formüle etme sürecindedir. Her Üye Devlete Binaların Enerji Performansı Direktifleri (EPBD) olarak adlandırılan direktifler uygulamaktadırlar, böylece her devlet binaların performansına ilişkin kendi mevzuatını tanımlayabilmektedir. Neredeyse Sıfır Enerjili Binalar (NZEB) hedefi, tüketilen birincil enerji miktarını azaltmayı öneren maliyet-optimal bir metodoloji olarak sunulmaktadır. Bu tez, Avrupa Birliği Üye Devletleri'nin yapı stokunda halihazırda mevcut olan tek ailelik konutları incelemektedir. Araştırma, nemli subtropikal iklime ve orta derecede karasallığa sahip bir bölgede yer alan İtalya'nın Torino kentinde başlıyor. Önceden tanımlanmış bina bileşenleri ve sistem konfigürasyonları ile aynı ev“Edilclima”adı verilen bir yazılım programında yeniden uygulanmıştır. UNI/TS 11300 standardı kullanılarak evin yenilenemeyen birincil enerji tüketiminin hesaplanmasında aylık bir zaman adımı kullanılmıştır. Buna ek olarak, evin toplam maliyeti, elli yıllık bir süre boyunca ENI 5459 maliyet optimizasyonu hesaplama standardı kullanılarak belirlenmiştir. Bu, küresel maliyeti hesaplamak için yapılmıştır. Bunu takiben, bina kabuğu ve sistem önlemleri için belirli yenileme senaryoları seçilmiş ve süreç bir kez daha kazanılmıştır. Her biri üç farklı üretim sisteminden biriyle birleştirilen toplam altı farklı bina kabuğu konfigürasyonu vardı. Ayrıca, bu durumlar dört farklı PV sistemi ile birleştirilerek toplam 72 benzersiz senaryo oluşturulmuştur. Bulgular NZEB kriterlerini karşılayıp karşılamadıklarına göre sıralandıktan sonra, söz konusu ortam için uygun maliyetli seçenek seçilmiştir. Çalışma, iklim bölgesinin İsveç ve Danimarka olarak değiştirilmesiyle daha da derin bir seviyeye taşınmış ve iki senaryo seti daha oluşturularak toplam olası maliyet-optimal çözüm sayısı 216'ya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of climate change on human life in the modern era are extremely significant. Every citizen in the European Union is contributing, in their own way, to the creation of a more environmentally friendly and sustainable community with fewer emissions of greenhouse gases every day. The manufacturing and construction industries are jointly responsible for 36% of Europe's and 38% of the world's CO2 emissions. In addition, the European Union (EU) is in the process of formulating its energy policies by placing an emphasis on the energy use of the building stock. They apply directives to each Member State that are referred to as Energy Performance of Building Directives (EPBD), so that each state can define its own legislation regarding the performance of buildings. The goal of Nearly Zero Energy Buildings (NZEB) is presented, as a cost-optimal methodology that proposes reducing the amount of primary energy consumed. This thesis examines single-family residential houses that is already in existence in the building stock of the Member States of the European Union. The research initiates in Turin, Italy, which is located in an area that has a humid subtropical climate and medditerranean. With its predefined building components and system configurations, the very same house is reimplemented in a software program called“Edilclima.”A monthly time step is used in the calculation of the house's consumption of non-renewable primary energy using the UNI/TS 11300 standard. In addition, the total cost of the home was determined by employing the EN15459 cost optimality calculation standard over a period of fifty years. This was done in order to calculate the global cost. Following that, particular refurbishment scenarios were selected for the building envelope and system measures, and the process was then carried out once again. There were a total of six distinct building envelope configurations, each of which was combined with one of three distinct generation systems. Additionally, these situations were combined with four various PV systems to produce a total of 72 unique scenarios. After sorting the findings according to whether or not they meet the criteria for an NZEB, the cost-effective option for that particular environment is selected. The study is taken to an even deeper level by switching the climate zone to Sweden and Denmark which results in the generation of two more sets of scenarios, bringing the total number of possible cost-optimal solutions to 216.