Gelişimsel dil bozukluğu olan çocuklarda duyu profilinin incelenmesi
Investigation of sensory profiles of children with developmental language disorder
- Tez No: 842681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı gelişimsel dil bozukluğu olan çocukların duyu profillerini incelemek ve otizm spektrum bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırmaktır. Çalışmamıza gelişimsel dil bozukluğu olan 15 çocuk, otizm spektrum bozukluğu olan 15 çocuk ve tipik gelişim gösteren 14 çocuk katıldı. Çocukları yaşları 37-71 ay arasında değişmekte olup ortalama 52,11±11,17 aydır. Tipik gelişim gösteren ve gelişimsel dil bozukluğu olan çocuklara Türkçe Erken Dil Testi (TEDİL) uygulandıktan sonra tüm katılımcılar için aileleri tarafından DUNN Duyu Profili dolduruldu. Üç grubun DUNN duyu profili toplam skoru ve alt parametreleri arasındaki farklılık Varyans Analizi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sensory profiles of children with developmental language disorder and compare them with children with autism spectrum disorder and typically developing children. Fifteen children with developmental language disorder, 15 children with autism spectrum disorder and 14 children with typical development participated in our study. The ages of the children range between 37-71 months, with an average of 52.11±11.17 months. After the Turkish Early Language Test (TEDIL) was administered to children with typical development and developmental language disorders, the DUNN Sensory Profile was filled out by the families of all participants. The difference between the DUNN sensory profile total score and subparameters of the three groups was determined by Analysis of Variance.