Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda dil gelişimi, duyusal işlemleme becerileri ve ebeveyn tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between language development, sensory processing skills and parenting attitude in children with autism spectrum disorder
- Tez No: 798750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇILDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) dil gelişimini ve duyusal işlemleme becerilerini etkileyebilen nörogelişimsel bir bozukluktur. Gelişimsel gecikmeler, çocuğun bakım süreci, ekonomik sebepler gibi durumlar OSB'li çocukların ebeveynlerinin stres düzeyini arttırmaktadır. Bu çalışmada, OSB'li çocukların dil gelişimi ile duyusal işlemleme becerileri ve ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırma grubunu 3-5 yaş arası 30 OSB'li çocuk oluştururken, kontrol grubunu ise 3-5 yaş arası 30 normal gelişim gösteren çocuk oluşturmaktadır. Dil gelişimi TEDİL ile, duyusal işlemleme becerileri Duyu Profili ile, ebeveyn tutumları ise ETÖ ile değerlendirilmiştir. TEDİL, Duyu Profili ve ETÖ puanları iki grup arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ASD is a neurodevelopmental disorder that can affect language development and sensory processing skills. Conditions such as developmental delays, economic reasons increase the stress level of parents of children with ASD. The aim of this study is to examine the relationship between language development, sensory processing skills and parenting attitudes in children with ASD. The ASD group consists of 30 children aged 3-5, and the control group consists of 30 children aged 3-5. Language development was evaluated with TELD-3, sensory processing skills were evaluated with Sensory Profile and parenting attitudes were evaluated with PAS. TELD-3, Sensory Profile and PAS scores were compared between the two groups.