Şanlıurfa ilinde arıtılan içme suyu tesisinde elde edilen çamurların (toprakların) bazı fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri
Some physical, chemical and mineralogical properties of mud (soils) obtained in drinking water plant treated in Şanlıurfa province
  1. Tez No: 842718
  2. Yazar: ZELAL ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Canlıların yaşam kaynağı olan su, biyolojik hayatın devamlılığını sürdüren en önemli maddedir. Canlılar su ihtiyaçlarını su kaynaklarından karşılar. Su kaynaklarından temin edilen sular, içme suyu arıtma tesislerinde arıtılarak sağlık koşullarına uygun hale getirilir. Ayrıca içme suyu arıtma tesislerinde çamurlar elde edilir. Bu araştırmada Şanlıurfa içme suyu arıtma tesisi çamurunun (toprağının) bazı fiziksel, kimyasal ve mineralojik özellikleri incelenmiştir. Şanlıurfa su arıtma tesisi çamurundan haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim aylarında örnekler alınmıştır. Bazı fiziksel, kimyasal ve mineralojik analizler yapılmıştır. Numunelerin toprak reaksiyonu ortalama %7.3 olup nötr reaksiyondadır. EC değeri % 0.04-0.06 aralığında değişerek ortalama 0.05'tir. Organik maddesi %1.65-4.80 olup ortalama 3.49 ölçülmüştür. Kireç içeriği % 20.55-32.37 olup ortalama 26.99 saptanmıştır. Mineralojik analizlere göre toprak örneklerinde kaolinit, klorit, illit, smektit ve palygorskite killerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Water, the source of life for living things, is the most important substance that ensures the continuity of biological life. Living things meet their water needs from water sources. Water obtained from water sources is purified in drinking water treatment facilities and made suitable for health conditions. In addition, sludge is obtained in drinking water treatment plants. In this research, some physical, chemical properties of Şanlıurfa drinking water treatment plant sludge (soil) were examined. Samples were taken from Şanlıurfa drinking water treatment plant sludge in June, July, August, September and October. Some physical, chemical and mineralogical analyses were carried out. The soil reaction of the samples is 7.3% on average and is in neutral reaction. The EC value varies between 0.04-0.06% and the average is 0.05. Organic matter content was 1.65-4.80% and the average was measured as 3.49. Lime content was 20.55-32.37% and the average was 26.99. According to mineralogical analysis, kaolinite, chlorite, illite, smectite and palygorskite clays were found in the soil samples.