Relationship between digital transformation and profitability for Turkish deposit banks: An empirical evidence from Türkiye
Türk mevduat bankaları özelinde karlılık ve dijital dönüşüm arasındaki ilişki, Türkiye'den deneysel bir çalışma
- Tez No: 842732
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, dijitalleşme ve karlılık ile ilgili bazı verilerin etkisini analiz ederek Türk mevduat bankaları için dijital dönüşüm ve karlılık arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırma sorusu, dijital dönüşüm sürecinin Türk mevduat bankalarının karlılığı üzerinde bir etkisinin olup olmadığıdır. Çalışmada baz ve alternatif modeller için ARDL tekniği ile çoklu zaman serileri regresyon analizi yapılmıştır. Ocak 2007 ile Nisan 2023 tarihleri arasında faaliyet gösteren Türk mevduat bankalarına ilişkin üç aylık veriler, Türkiye Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BRSA) internet sitesi ile Türkiye Bankalar Birliği (TBB) internet sitesinden alınmıştır. Modeller için bağımlı ve bağımsız değişkenler; Kârlılık Oranı (ROA), Operasyonel Giderler Oranı (OPEREXP), Aktif Mobil Müşteri Sayısı (MOB), Aktif İnternet Müşteri Sayısı (INT), Şube Sayısı (NOB), Çalışan Sayısı (PEN), ATM Sayısı (NATM), Şube başına Çalışan Oranı (POB) olarak belirlenmiştir. Ampirik sonuçlar, dijital dönüşüm süreci ile Türk mevduat bankalarının söz konusu dönemdeki kârlılıkları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu bilgiler, finansal sektörlerde faaliyet gösteren bankaların, düzenleyici otoritelerin, teknoloji firmalarının, yatırımcılar ve karar vericilerinin mevcut konumlarını ve gelecek perspektiflerini değerlendirmeleri açısından faydalı olabilir. Ayrıca, gelecekteki akademik çalışmalara değerli fikirler verecek potansiyele sahiptir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate relationship between digital transformation and profitability for Turkish deposit banks by analyzing effect of some bank specific factors that are related to digitalization and profitability. The research question of the study is that whether digital transformation has an impact on profitability or not for Turkish deposit banks. Multiple time series regression analysis with ARDL (Auto Regressive Distributed Lag) technique was conducted for the base and alternative models in the study. Quarterly data for Turkish deposit banks operating between January 2007 and April 2023 was collected form the website of Banking Regulatory and Supervisory Authority of Türkiye (BRSA) and the website of The Banks Association of Türkiye (TBB). Rate of Return on Asset (ROA), Operational Expense to Asset (OPEREXP), Number of Active Mobil Customer (MOB), Number of Active Internet Customer (INT), Number of Branch (NOB), Number of Staff (PEN), Number of ATM (NATM), Personal to Branch (POB) were chosen as dependent and independent variables for the models. The empirical results shows that there is a significant and positive relationship between digital transformation process and profitability of the Turkish deposit banks for the given period. This information may be beneficial for the banks, regulators, technology firms operating in financial sectors, investors, and policy makers to evaluate their current positions and future perspectives. It has an also good potential to give a valuable insight for future academic works.