The effect of servant leadership on knowledge hiding behavior: The mediating role of meaningful work
Hizmetkar liderliğin bilgi saklama davranışına olan etkisi: Anlamlı işin aracılık rolü
  1. Tez No: 842733
  2. Yazar: MUHAMMED BUĞRAHAN HATİBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Örgütlerde bilgi saklama davranışı, bireylerin bilgiyi kasıtlı olarak saklayıp saklamadıklarına göre değişmektedir. Ancak, bu davranışın çalışanların anlam ve liderlik algılarından ne derece etkilendiğine dair şaşırtıcı derecede az araştırma vardır. Sosyal Öğrenme Teorisi'ne (SLT) dayanan bu çalışma, hizmetkâr liderliğin işyerinde bilgi saklama davranışı üzerindeki etkisini anlamlı iş algısı üzerinden incelemektedir. Bu çalışma, 605 çalışandan oluşan bir örneklem kullanılarak hizmetkâr liderlik, bilgi saklama (kaçamak saklama, aptalı oynama ve rasyonelleştirilmiş saklama) ve anlamlı iş arasındaki ilişkiyi inceleyen bir anket çalışmasından oluşmaktadır. Sonuçlar, ilk olarak, hizmetkâr liderliğin bilgi gizlemenin sadece aptalı oynama alt boyutu ile negatif ilişkili olduğunu göstermektedir. İkinci olarak, anlamlı iş, kaçamaklı gizleme ile hizmetkâr liderlik ve aptalı oynama ile hizmetkâr liderlik arasında tam aracılık etkisine sahiptir. Bu çalışma, hizmetkâr liderlik ile bilgi saklama arasındaki ilişkiyi ve anlamlı işin bu ilişkideki aracılık rolünü inceleyen ilk çalışmadır. Bu çalışma, politika yapıcılar ve yöneticiler için çeşitli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Knowledge hiding behavior in organizations vary according to whether individuals intentionally hide or not. However, there is surprisingly little research to what degree this behavior is influenced by employees' perceptions of meaning and leadership. This study, based on Social Learning Theory (SLT), examines the impact of servant leadership on knowledge hiding behavior in the workplace through meaningful work perception. This paper consists of a survey study that examines the relationship between servant leadership, knowledge hiding (evasive hiding, playing dumb, and rationalized hiding), and meaningful work using a sample of 605 employees. The results show that, first, servant leadership is negatively related only to the playing dumb sub-dimension of knowledge hiding. Second, meaningful work has a full mediating effect between evasive hiding and servant leadership, and playing dumb and servant leadership. This paper is the first study examining the relationship between servant leadership and knowledge hiding, as well as the mediating role of meaningful work in this. This study offers several insights for policymakers and managers.