Hastane enfeksıyonlarının görülme sıklığı ve hastanelerdeki bakteriyel direnç profili
The incidence of hospital infections and bacterial resistanceprofile in hospitals
- Tez No: 842759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, PROF. DR. ABDULAZİZ AHMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Tikrit Eğitim Hastanesinde hastane kaynaklı enfeksiyonların (HAİ) yaygınlığını değerlendirmek ve başlıca mikrobiyal direnç paternlerini karakterize etmektir. Mikrobiyoloji laboratuvarlarından 716 klinik örnek toplanmış ve en yaygın tür irin olmuştur. Bu hastanelerdeki ESKAPE klinik izolatlarını ve diğer hastane enfeksiyonlarını tespit etmek için ön, kültür ve biyokimyasal tanımlama çalışmaları yürütülmüştür. E. coli en baskın bakteri suşu olmuş, bunu P. aeruginosa ve Enterococci spp. izlemiştir. Çalışmada idrar kateterleri, dışkı ve idrarda yaygın E. coli kolonizasyonu ve irinde baskın K. pneumoniae, A. baumanii ve P. aeruginosa kolonizasyonu tespit edilmiştir. Kanda da P. aeruginosa (%43,6) bulunurken, dışkıda ağırlıklı olarak Enterococci spp. (%71,92) bulunmuştur. Penisilin, E. coli ve birkaç MRSA vakası dışında hiçbir klinik izolatın tedavisinde faydalı olmamıştır. Seftriakson E. coli, Enterokoklar ve P. aeruginosa'ya karşı yüksek aktivite gösterirken, Sefepim geniş bir bakteri yelpazesine karşı aktivite göstermiştir. Tetrasiklin, Eritromisin, Gentamisin ve Azitromisin E. coli ve P. aeruginosa' nın yok edilmesinde en etkili ilaçlar olmuştur. Amikasin ise en çok B. cereus, E. coli ve Enterococci Spp. üzerinde etkili olmuştur. Seçilen ÇİD klinik izolatlar için MİK tayini, birkaç antibiyotiğin ÇİD S. typhi'yi orta derecede inhibe ettiğini, üç karbapenemin ÇİD E. coli'yi inhibe ettiğini ve birkaç antibiyotiğin ÇİD MRSA'yı inhibe ettiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the prevalence of hospital-acquired infections (HAIs) at Tikrit Teaching Hospital and characterize the main microbial resistance patterns. Microbiology laboratories collected 716 clinical specimens, with pus being the most prevalent type. We conducted preliminary, culture, and biochemical identification to detect ESKAPE clinical isolates and other nosocomial infections in these hospitals. E. coli was the most predominant bacterial strain, followed by P. aeruginosa and Enterococci spp. The study discovered widespread colonization of E. coli in urine catheters, stool, and urine, and predominant colonization of K. pneumoniae, A. baumanii, and P. aeruginosa in pus. Blood also contained P. aeruginosa (43.6%), while stool primarily harbored Enterococci spp. (71.92%). Penicillin did not prove beneficial for treating all clinical isolates, with the exception of E. coli and a few cases of MRSA. Ceftriaxone showed high activity against E. coli, Enterococci, and P. aeruginosa, while Cefepime showed activity against a wide range of bacteria. Tetracycline, Erythromycin, Gentamicin, and Azithromycin were the most effective at killing E. coli and P. aeruginosa. Amikacin, on the other hand, was most effective at killing B. cereus, E. coli, and Enterococci Spp. MIC determination for selected MDR clinical isolates revealed that several antibiotics moderately inhibited MDR S. typhi, three carbapenems inhibited MDR E. coli, and several antibiotics inhibited MDR MRSA.