Bursa ili yıldırım ilçesi İsabey Mahallesi'ndeki sivil mimari yapı örneklerinin yapım sistemi ve taşıyıcı sistem özellikleri
A survey on construction techniques and structural systems of civil architecture examples in Bursa province, İsabey district
  1. Tez No: 842769
  2. Yazar: KÜBRA KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BİLAL BAĞBANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüze kadar gelebilmiş geleneksel yapılar inşa edildiği döneme dair yaşantı, yapı malzemeleri, dönemin yapım teknikleri hakkında bilgi vermeleri açısından önemli bir kaynaktır. Bursa, gerek Osmanlı Devleti'ne bir dönem başkentlik yapması gerek jeopolitik konumu nedeniyle yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde bu medeniyetlerden kalan tarihi yapılara Bursa'nın neredeyse her ilçesinde rastlamak mümkündür. Bursa, Yıldırım ilçesinde bulunan Cumalıkızık ile birlikte 2014 yılında Unesco Dünya Mirası listesine ''Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu'' adı ile dahil edilmiştir. İsabey mahallesi de Yıldırım ilçesi sınırları içerisinde uzun yıllar farklı etnik kökenden insanların yaşadığı bir mahalle olmuştur. Bu çalışmanın amacı İsabey Mahallesi'nde bulunan ve günümüze ulaşabilmiş ancak yok olmak üzere olan geleneksel sivil mimari yapı örneklerinin yapım teknikleri hakkında bir envanter oluşturmak, ileride bu alanda yapılacak çalışmalar için bir zemin oluşturmaktır. Bu nedenle İsabey mahallesinin tarihi ve Bursa'da bulunan geleneksel konutlarla ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Alan çalışması kapsamında mahallenin mevcut durumu hakkında bilgi edinmek için mahalle ziyaret edilmiş, geleneksel konutlar fotoğraflanmıştır. Bu sayede alan çalışmasından elde edilen veriler, literatür taramasından elde edilen bilgiler, mahalledeki geleneksel konutlarla ilgili çalışma yapan mimari ofisler, Yıldırım Belediyesi ve Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan alınan bilgilerle, geleneksel konutlar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an essential guide to acquire knowledge about the life, construction materials, and building techniques used in the past when the traditional structures that still stand today were constructed. Bursa has hosted different civilizations for centuries due to its geopolitical position and being the capital of the Ottoman Empire for a while. Today, it is possible to come across historical buildings from these civilizations in almost every district of Bursa. Bursa, together with Cumalıkızık in Yıldırım district, has included in the Unesco World Heritage List in 2014 with the name of“Bursa and Cumalıkızık: The Birth of the Ottoman Empire”. Isabey district has been a neighborhood where people from different ethnic backgrounds have lived for many years within the borders of Yıldırım district. The aim of this study is to create an inventory of the construction techniques of the traditional civil architectural building examples in the Isabey District and to create a basis for the studies to be carried out in this area in the future. For this reason, a literature study was conducted on the history of the İsabey district and the traditional houses in Bursa. Within the scope of the field work, the district was visited to observe about the current situation of the district and traditional houses were photographed. In this way, the data obtained from the field study, the information obtained from the literature review, the architectural offices working on the traditional houses in the district, the information obtained from the Yıldırım Municipality and Bursa Cultural and Natural Heritage Protection Board were analyzed comparatively