Çiğ tavuk etlerinden Salmonella spp. türlerinin izole edilmesi ve tanımlanması
Isolation and identification of Salmonella spp. isolated from raw chicken meat
- Tez No: 842770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞANLIBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mikrobiyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada çiğ tavuk örneklerinde Salmonella spp. prevalansının saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla Ankara'daki çeşitli ilçelerde bulunan kasaplardan ve marketlerden 140 farklı çiğ tavuk örneği temin edilmiştir. Çiğ tavuk örneklerinde Salmonella spp. varlığının tespiti amacıyla TS EN ISO 6579'a normları kullanılmıştır İncelenen 140 örneğin 68'inde muhtemel Salmonella spp. koloni varlığı tespit edilmiştir. Biyokimyasal doğrulama testleri sonrasında, 68 izolat 16S rRNA dizi analizi ile moleküler düzeyde tanımlanmıştır. 68 izolatın 4 adedi (%5,8) Salmonella enterica olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the prevalence of Salmonella spp. in raw chicken samples. For this purpose, 140 different raw chicken samples were obtained from butchers and markets in various districts in Ankara. The TS EN ISO 6579 standards were used to detect the presence of Salmonella spp. in the raw chicken samples. Possible colonies of Salmonella spp. were detected in 68 of the 140 samples. After biochemical confirmation tests, 68 isolates were molecularly identified through 16S rRNA sequence analysis. Four out of the 68 isolates (5.8%) were identified as Salmonella enterica.