Sarıçay (Milas, Muğla) havzasında yaşayan Avrupa yılanbalığı (Anguilla anguilla L.) popülasyonunun biyo-ekolojik özellikleri
Bio-ecological characteristics of European eel (Anguilla anguilla L.) population in Sariçay basin (Milas, Muğla)
- Tez No: 842779
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, Sarıçay havzasında (Milas, Muğla) yaşayan, Avrupa yılanbalığı popülasyonunun biyo-ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Çalışmada sadece acısu özelliğindeki sulak alanlardan toplam 241 Avrupa yılan balığı yakalanabilmiştir. Bölgede bulunan dalyan işletmesinin faaliyetini sürdürmese de popülasyon üzerinde av baskısı olduğu görülmüştür. Avcılık verilerine göre popülasyonun %7'sinin eşeysel olgunluğa erişmemiş bireylerden oluştuğu, %70'inin sarı evrede ve %23'ünün gümüşi evrede olduğu tespit edilmiştir. Popülasyon özellikleriyle ilgili analizler sonucu göz indeksi (%5.30±2.26), yüzgeç İndeksi (%4.45±0.81), gonadosomatik indeks (%0.83±0.82) ve gastrosomatik indeks (%3.53±1.31) hesaplamaları gerçekleştirilerek gümüşi ve sarı yılan balıklarının popülasyondaki dağılımları belirlenmiştir. Popülasyonda dişi erkek oranı (D:E) 14.5:1 olarak hesaplanırken bu oran gümüşi bireyler için 10.5:1 olarak belirlenmiştir. Popülasyonun boy-ağırlık ilişkisi W = 0.0023.L2,9498, R² = 0.9299 ve kondisyon faktörü K= 0.229±0.047 olarak hesaplanmıştır. Popülasyonda boy ortalaması 531.98±152.36 mm ve ağırlık ortalaması 353.48±277.80 gr olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the bioecological characteristics of the European eel population in the Sarıçay basin (Milas, Muğla) were investigated. A total of 241 eels were captured only from brackish water. Despite the inactive operation of the fish weir in the region, there was observed fishing pressure on the population. Analyses of population characteristics were carried out by calculating the eye index (%5.30±2.26), fin index (%4.45±0.81), gonadosomatic index (%0.83±0.82), and gastrosomatic index (%3.53±1.31), and the distribution of silver and yellow eels in the population was determined. It was found that 7% of the population was undifferentiated, 70% was in the yellow stage and 23% was in the silver stage. While the sex ratio (F:M) of the population was calculated as 14.5:1, this ratio was determined as 10.5:1 for silver individuals. The length-weight relationship (W=0.0023.L2.9498, R²=0.9299) and condition factor (K=0.229±0.047) of the population were calculated. The average length and weight of the population were found to be 531.98±152.36 mm and 353.48±277.80 gr, respectively.