Mimari tasarım kararlarını belirlemede bir yöntem önerisi
A method suggestion for determining architectural design decisions
  1. Tez No: 842780
  2. Yazar: NILOUFAR AKBARZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TAVŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevresel konfor odaklı üretken tasarım yöntemlerini kullanarak, farklı mimari ihtiyaçlara aynı anda cevap verebilecek formlar oluşturmanın yolunu bulmaktır. Başka bir deyişle doğru permütasyon, doğru yön, formlar arasındaki mesafe/ uzaklık gibi mimarlığın temel ilkelerini tek bir süreçte sunmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda sorunun daha iyi anlaşılabilmesi için karşılaştırmalı bir yöntem kullanarak, 2022 yılında Trabzon'da hayata geçirilen bir proje üzerinde algoritmik zeka ile çalışma test edilmiştir. Çalışma yapılan alanda, alanın dağılımı ve topografyasının belirlı bir geometriye uymadıgı görülmüştür. Bu nedenle (Ladybug +Hanybee) plug_in algoritması ile sitenin iklim kavramları ve çevre konforu araştırılmış, daha sonra hedef fonksiyonlara göre Python kodu ve istenilen algoritma yazılmıştır. Bu kodlamaya bağlı binanın konumu, yüksekliği ve dönme miktarı gibi bağımsız değişkenler modele girdi olarak kabul edilmiştir. Ayrıca gerekli enerjiyi sağlamak için en iyi yön ve maksimum mesafeye ulaşma hedefi belirlenmiştir. Bu çalışma için yapılan algoritma kodu birçok amacı kapsayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca bu programlama kodu tasarım alanlarında, farklı projelerde genişletilebildiği gibi mimarların görüş ve ihtiyaçlarına göre parametre sayılarının değiştirilmesine de olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find a way to create forms that can meet different architectural needs at the same time by using generative design methods focused on environmental comfort. In other words, it tries to present the process of reaching the basic principles of architecture, such as the right permutation, the right direction, the amount of distance between forms, in a single process. In order to better understand the problem, a comparative method was used and a project implemented in Trabzon-Turkey in 2022 was tested again with algorithmic intelligence. Permutation concepts in polygonal geometry select vertices as permutation points, but unfortunately the distribution and topography of the area in the area under study do not follow a particular geometry. In order to achieve this aim, first of all, the climate and environmental comfort concepts of the site were investigated with the Ladybug + Honey Bee algorithm, then the desired algorithm was coded according to the objective functions. Independent variables such as the location of the building, its height, the amount of rotation of the building are accepted as inputs to the model. In order to provide the energy received, the goal of reaching the maximum distance with the best direction was determined. The algorithm code of this project is set to cover many purposes. This research can be extended to different design and project areas and fortunately allows architects to vary the dimensions and number of inputs according to the views and needs of the project.