21.yüzyılda yazılmış çocuk şarkılarının sözel ve müziksel analizi
Verbal and musical analysis of children's songs written in the 21st century
  1. Tez No: 842827
  2. Yazar: YASEMİN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada 21. yüzyılda yazılmış olan çocuk şarkıları kitapları incelenmiştir. Bu inceleme, sözel ve müziksel bakımından yapılmış olup, bunların kullanım sıklıkları tespit edilmiştir. Araştırmanın problem durumunu 21. yüzyıl çocuk şarkılarında en fazla hangi konulara değinilmiştir sorusu oluşturur. Bu temel soruya ek olarak şarkılar sözel ve müziksel olarak ele alınıp yorumlanmıştır. Araştırmanın amacı çocuk şarkılarındaki sözlerin çocuklara vermekte olduğu mesajları konu yönelimleri dikkate alınarak tespit etmektir. Ayrıca incelenen şarkıların çocuk şarkıları türlerinden hangisine ait oldukları ve müziğin işlevlerinden hangisine yönelik oldukları da tespit edilmiştir. Araştırma sadece 21. Yüzyılda yazılmış olan çocuk şarkıları kitapları ve bu kitaplardan belirlenen 30 adet çocuk şarkısı ile sınırlı tutulmuştur. Bu çalışma şarkılar aracılığı ile çocuklara kazandırılacak olan değerlerin belirlenmesi ve tartışılması bakımından önemlidir. Araştırma doküman analizi yöntemi ve içerik analizi yöntemleriyle yürütülmüştür. Araştırma sonucunda seçilen çocuk şarkılarının çocuklar için uygun ses aralıklarında olmadığı, genel olarak aynı temaların işlendiği, form yapılarının çoğunlukla bir ve iki bölmeli, tek ya da iki periyodlu olduğu ve şarkıların büyük bir kısmının 2 ve 4 zamanlı basit ölçü ile yazıldığı sonucuna varılmıştır. Ses aralıkları analiz edildiğinde 8'li, 9'lu, 10'lu ses aralıkları sıklıkla kullanılmış, re2, mi2, fa2 yetişkin seslerin bile zorlanacağı sesler tespit edilmiştir Seçilmiş eserler için müzik eğitimcilerinin çocukların gelişimsel özelliklerini dikkate alarak eğitim, öğretim sağlamaları gerektiği gözetilmiştir. Öğretilen şarkıların öncelikli amacının çocukların eğlenerek, zorlanmadan, öğrenerek, kendi yeteneklerini keşfedebilecek ve kendisini gerçekleştirenilecek şekilde olması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines children's songbooks written in the 21st century. The analysis, conducted both verbally and musically, identifies the frequencies of their usage. The research question focuses on the predominant themes in 21st-century children's songs. Additionally, the lyrics and music of the songs are interpreted. The aim is to determine the messages conveyed to children through the lyrics, considering the thematic orientations. The study also identifies the genre and the musical functions of the examined songs. Limited to children's songbooks written in the 21st century, the research includes 30 selected songs. The importance lies in identifying and discussing values imparted to children through songs. The study employs document analysis and content analysis methods. Findings reveal that the selected children's songs often have unsuitable pitch ranges, share similar themes, and predominantly have one or two-part form structures with simple rhythms. The analysis of pitch ranges indicates the frequent use of 8th, 9th, and 10th intervals, with some intervals posing difficulty even for adult singers. Music educators are encouraged to consider children's developmental characteristics when providing education, ensuring that songs prioritize enjoyable and effortless learning, allowing children to discover and fulfill their potential.