M.Ö. 2.bin'de Panaztepe ve Batı Anadolu kemik alet teknolojisi
Panaztepe and Western Anatolia bone tool technology in the 2nd B.C.
- Tez No: 842828
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın konusunu 1985-2018 yılları arasında Panaztepe'de bulunan ve M.Ö. 2. Bin'e tarihlendirilen kemik aletler oluşturmaktadır. Panaztepe Erken Tunç Çağı'ından itibaren farklı dönemlerde geniş bir alanda yayılım gösteren yerleşim yeridir. Kemik alet teknolojisi ile ilgili Neolitik ve Klasik Dönemler için yapılmış çalışmalar mevcutken doğrudan M.Ö. 2. Bin kemik aletleri üzerine yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. Panaztepe M.Ö. 2. Bin yıl kemik aletlerinin literatürdeki bir boşluğu dolduracağı düşünülmektedir. Çalışma sürecinde, incelenen 57 adet eserin sınıflandırılıp belgelendirilmesi yapılmıştır. Bu belgeleme işlemine önce fotoğraflarının çekilmesiyle başlanmış, çizimleri yapıldıktan sonra ise literatür taraması ile karşılaştırmaya hazırlanmıştır. İncelemeleri tamamlanan mevcut eserlerin tanımlamaları gerek dönemsel gerek bölgesel karşılaştırılmalarıyla yapılmıştır. Panaztepe kemik eserleri, Batı Anadolu Bölgesinde kazısı yapılmış diğer yerleşim alanlarından ele geçen kemik eserlerde karşılaştırılmıştır. Bu inceleme ve değerlendirme yayınlardan elde edilen bilgiler doğrultusunda yapılabilmiştir. Ancak, ne yazık ki bu bilgiler sınırlıdır. Panaztepe Kazı'sından ele geçen 57 adet kemik eser incelenmiş olup, diğer yerleşimlerin literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışma; diğer dönemlerde olduğu gibi tipolojik değişimden bahsedip etmediği sorusuna cevap vermektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study of bone tools founs in Panaztepe between 1985 and 2018 and dated to the 2nd Millennium BC. Panaztepe is settlement that has spread over a wide area since the Early Bronze Age. While there are studies for Neolithic Ages and Classical Periods in bone tool technology, there is no study directly on bone tools of the 2nd millennium BC. The bone tools of Panaztepe in the 2nd Millennium BC are thought to fill a gap in the literature. First of all, 57 bone tools examined were classified and documented. This documentation process was first started whith photograpy, drawings were made and then a litareture review was mad efor comparison. The descriptions of the tools whose examinations were completed were compared both periodically and regionally. For comparison, bone tools dated to the 2nd Millenium BC in some settlements in the Western Anatolia Region were evalueted. 57 bone tools of the Panaztepe Excavation were examined and metioned in the literature review of other settlements and published bone tools. This study answers the question of whether it mentions typological change as in other periods.