Hitit kenti Sarissa'nın (Kuşaklı) görünürlük analizi
Visibility and viewshed analysis of the Hittite city Sarissa (Kuşaklı)
- Tez No: 842826
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY ZENGİN KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında Sivas ili Altınyayla ilçesinde bulunan Hitit kenti Sarissa (Kuşaklı) kent kapılarının görünürlük analizi yapılarak kapıların her birinin savunma açısından kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada haritacılık dallarından biri olan CBS ile Kuşaklı- Sarissa kenti kapılarının görünürlük analizlerinden Viewshed ve Visibility Analizlerinin alt dalları olan Regular (Düzenli), Probable (Olası) ve Fuzzy (Bulanık) analizleri denenmiştir. Görünürlük analizi için uzaklık algısına göre değişen öklid mesafeleri kullanılmıştır. Çalışmada Sarissa Kentinin savaş dönemlerinde kapılara çıkan gözlemcilerin görebileceği görüş alanları yukarıda belirtilen toplam 6 yöntem kullanılarak değerlendirilmiştir. Üretilen haritalara göre, uygulanan fuzzy ve probable yöntemlerinin sonuçları birbirlerine yakındır. Sarissa (Kuşaklı) kapılarının görünürlük analizleri sonuçları incelendiğinde ise doğu kapılarının özellikle de Kuzeydoğu kapısının regular, fuzzy ve probable analizlerinin üçünde de diğer kapılardan daha fazla görüş alanına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the visibility analysis of the city gates of the Hittite city of Sarissa (Kuşaklı), located in the Altınyayla district of Sivas province, was conducted and the usability of each gate in terms of defense was investigated. In the study, GIS, one of the branches of cartography, and Regular, Probable and Fuzzy analyses, which are the sub-branches of Viewshed and Visibility Analyzes, which are among the visibility analyzes of the Kuşaklı-Sarissa city gates, were tried. For visibility analysis, Euclidean distances varying according to distance perception were used. In the study, the visual fields of the City of Sarissa that could be seen by observers going to the gates during war periods were evaluated using a total of 6 methods mentioned above. . According to the maps produced, the results of the applied fuzzy and probable methods are close to each other. When the visibility analysis results of Sarissa (Kuşaklı) gates were examined, it was determined that the eastern gates, especially the Northeastern gate, had more visibility than the other gates in all three of the regular, fuzzy and probable analyses.