As the mainstream news media collapses in Türkiye: Turkish services of international news organizations through the eyes of journalists
Türkiye'de ana-akım haber medyası çökerken: Gazetecilerin gözünden uluslararası haber kuruluşlarının Türkçe servisleri
  1. Tez No: 842831
  2. Yazar: İREM DOĞANIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇEVİKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dünya genelinde hem gelir kriziyle karşı karşıya kalan hem de dijitalleşmeyle birlikte bir dönüşüm sürecine giren gazetecilik, kendini var etmenin yeni yollarını aramaktadır. Türkiye'de ise bu global trendin yanında, AKP'nin iktidara geldiği günden bu yana medyayı ele geçirmek için uyguladığı politikalar karşısında gazetecilik; son yıllarda belki de en zor dönemini yaşamaktadır. Bu tez, AKP iktidarı döneminde Türkiye medyasında yaşanan dönüşümü, ana akım medyanın çöküş hikayesi olarak okumakta ve bu koşullar altında yabancı medyanın Türkiye'deki gazeteciler için bir çalışma alanı olarak ortaya çıktığı iddiasına dayanmaktadır. Bu doğrultuda bu araştırmada, uluslararası haber kuruluşlarının Türkçe servislerinde çalışan gazetecilerin; bu kuruluşlardaki haber üretim süreçleri ve gazetecilik pratikleri mercek altına alınacak, Türkiye'de gazetecilere yöneltilen baskı ve kontrol mekanizmalarını yabancı medyada çalışırken kurum içinde ve dışında nasıl deneyimledikleri araştırılacaktır. Bu amaç doğrultusunda araştırma kapsamında yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yardımıyla; uluslararası haber kuruluşlarında çalışan ya da çalışmış gazetecilerin yabancı medyayı tercih etme nedenleri, yabancı medyada çalışırken karşılaştıkları kısıtlılıklar ve zorluklar ile Türkiye medyasının güncel durumuna ve uluslararası medyanın bu güncel tablodaki yerine dair görüş ve tutumları sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Faced with both an income crisis and a process of transformation due to digitalization, journalism worldwide is searching for new ways to survive. In Turkey, in addition to this global trend, journalism has been experiencing perhaps its most difficult period in recent years in the face of the AKP's policies to take over the media since the day it came to power. This thesis analyzes the transformation of the Türkiye's media during the AKP rule as a story of the collapse of the mainstream media and argues that under these circumstances, foreign media emerged as a working space for journalists in Turkey. Accordingly, this study will examine journalistic practices in the Turkish services of international news organizations and investigate how journalists working in foreign media experience the pressure and control mechanisms directed at journalists in Türkiye, both inside and outside the organization. In line with this aim, the research uses semi-structured in-depth interviews to explore the reasons why journalists working or have worked for international news organizations prefer foreign media, the constraints and challenges they face while working in foreign media, and their views and attitudes on the current state of the Turkish media and the place of international media in this current picture.