Bitcoin'de meydana gelen fiyat dalgalanmalarının duygusal finans perspektifinden analizi
Analysis of price fluctuations in the Bitcoin from the emotional finance perspective
- Tez No: 719818
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı Bitcoin fiyat dalgalanmalarının duygusal finans perspektifinden değerlendirilmesidir. Bu amacı gerçekleştirmeye yönelik olarak duygu analizi yapılmış ve 01 Haziran 2017 – 31 Aralık 2020 tarihleri arasında Türkiye'de ana akım medyada Bitcoin ile ilgili yayınlanan 13.552 haber değerlendirilmiştir. Haberler 2017 – 2020 yılları arasında yayınlanan Reuters Digital News raporlarına göre Türkiye'de kullanıcıların en çok erişim sağladığı online kaynaklar arasından seçilmiş ve Interpress firması aracılığıyla elde edilmiştir. Bitcoin fiyat verisi ise BtcTurk Borsası'ndan alınmıştır. Literatürde duygu analizi için kullanılan çeşitli Türkçe duygu kelimeleri belirlenmiş olmakla birlikte kapsamlı bir araştırma için ihtiyaç duyulan genel kabul görmüş bir Türkçe Duygu Sözlüğü yoktur. Bu sebeple ilk olarak duygu analizi için Türkçe Duygu Sözlüğü oluşturulmuştur. Duygu sözlüğü çerçevesinde incelenen haber metinlerinin analizi için göreli duygu kayması analizi yaklaşımı kullanılmış ve Phyton programla diliyle yazılmış bir algoritma aracılığıyla analizler gerçekleştirilmiştir. Duygu skorları ile fiyatlar arasındaki nedensellik ilişkilerini test etmek için de Toda ve Yamamoto metodolojisi uygulanarak R programla diliyle Granger Nedensellik Testi yapılmıştır. Yapılan analizler neticesinde Bitcoin fiyatlarının tarihi zirve ve çöküş yaşadığı olağanüstü dönemlerde haber metinlerinden elde edilen duygu skorları ile Bitcoin fiyatları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yüksek korelasyonlar tespit edilmiştir. Bu bulgu, ilgili dönemlerde anlatıların piyasaya hakim olup yön verdiğini, anlatılar çerçevesinde şekillenen grup duygusu ve ayrık zihin yapısının bitcoin fiyatlarına etki ettiğini göstermektedir. Sonuç olarak bu çalışma ulusal literatüre duygusal finans yaklaşımını sunan ve bu yaklaşım çerçevesinde finansal varlık fiyat hareketlerini açıklamaya ve anlamlandırmaya çalışan öncü çalışmalardan biridir. Ayrıca oluşturduğu Türkçe Duygu Sözlüğü ile ve bu sözlük yardımıyla haber metinlerinin analiz edilip duygu skorları ile bitcoin fiyatları arasındaki ilişkiyi istatistiksel olarak göstermesi bakımından da ulusal ve uluslararası literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate Bitcoin price fluctuations from emotional finance perspective. To achieve this aim, sentiment analysis was conducted and 13,552 news about Bitcoin published in the mainstream media in Turkey between 01 June 2017 and 31 December 2020 were evaluated. According to the Reuters Digital News reports published between 2017 and 2020, the news was selected from among the online sources that users access the most in Turkey and was obtained through the company Interpress. Bitcoin price data is taken from BtcTurk Exchange. Although various Turkish sentiment words used for sentiment analysis have been identified in the literature, there is no generally accepted Turkish Sentiment Dictionary needed for a comprehensive research. For this reason, firstly, Turkish Sentiment Dictionary was created for sentiment analysis. Relative sentiment analysis approach was used for the analysis of news texts analyzed within the framework of the sentiment dictionary, and analyzes were carried out through an algorithm written in Python programming language. In order to test the causality relationships between emotion scores and prices, the Granger Causality Test was conducted with the R programming language by applying the Toda and Yamamoto methodology. As a result of the analysis, statistically significant and positive high correlations were found between the emotional scores obtained from the news texts and Bitcoin prices during the extraordinary periods when Bitcoin prices experienced historical peaks and collapses. This finding shows that the narratives dominated and directed the market in the relevant periods, and that the group feeling and divided state of mind shaped within the framework of the narratives affected bitcoin prices. As a result, this study is one of the pioneering studies that presents the emotional finance approach to the national literature and tries to explain and make sense of the price movements of financial assets within the framework of this approach. In addition, it contributes to the national and international literature in terms of analyzing the news texts with the Turkish Emotion Dictionary which created and with the help of this dictionary, and showing the relationship between sentiment scores and bitcoin prices statistically.